Neexperimentujte s expiráciou kontaktných šošoviek

slecna-a-expiracia-sosoviekPotraviny a aj všetky ďalšie výrobky organického pôvodu majú stanovenú dobu expirácie. Expirácia značí časové obdobie, počas ktorého môžete tieto prípravky bez obáv používať. Preto je doba expirácie povinným údajom, ktorý musí byť vždy vyznačený na obale daného produktu. Po prekročení expieračnej lehoty (za predpokladu, že nebudete tento fakt brať na zreteľ a budete výrobok používať aj naďalej) sa môžu dostaviť drobné a neskôr aj závažné zdravotné komplikácie.

Ak porušíte toto základné pravidlo a budete výrobky po expirácii používať ďalej, vystavujete svoje telo veľkému nebezpečenstvu. Potraviny po dobe spotreby vám môžu spôsobiť žalúdočné ťažkosti alebo vážnu otravu. Lieky po skončení expiračnej doby vám (v tom lepšom prípade) prestanú účinne zaberať a môžu preto liečbu ochorenia značne skomplikovať. V horšom prípade si môžete neopatrnou aplikáciou liekov poraniť niektoré vnútorné orgány a spôsobiť si tým trvalé následky. Taktiež aj kozmetické prípravky, ktoré budete používať dlhšie ako je uvedené na príbalovom letáku, vám môžu spôsobiť nepríjemné vyrážky. Dokonca si na daný výrobok môžete vypestovať aj alergiu. Tento jav je typický obzvlášť pre kozmetické prípravky, ktoré sa aplikujú na príliš citlivú pleť. Takisto si môžete vybudovať aj alergiu na kontaktné šošovky.

Podceňovaná doba expirácie

Napriek tomu ľudia dobu expirácie značne podceňujú a pokojne ďalej používajú produkty po expiračnej dobe dlhé mesiace či roky. Myslia si, že sa im nemôže nič stať. Často si ani nie sú vedomí toho, ako veľmi riskujú. Nečítajú totiž informácie, ktoré sú uvedené v príbalových letákoch a vytlačené na obaloch alebo priamo na samotných výrobkoch. Nepoznajú potenciálne zdravotné riziká. A tak neustále hazardujú so svojím zdravím. Tento zlozvyk je typický najmä pre užívateľov kontaktných šošoviek. Tí to však robia zámerne. Nositelia šošoviek vo väčšine prípadov veľmi dobre vedia, že kontaktné šošovky majú stanovenú dobu expirácie*. Títo užívatelia taktiež vedia, že expiračná lehota je zreteľne vyznačená na obale symbolom presýpacích hodín alebo skratkou EXP* vo formáte RRRR/MM (napríklad 2011/12). Poznajú aj bezpečnostné riziká spojené s používaním šošoviek po uplynutí experačnej lehoty. Napriek tomu také šošovky nevyhodia. Radšej si ich aplikujú. A smelo ich nosia ďalej iba preto, aby ušetrili pár Eur, o ktoré by prišli, ak by ich vyhodili. Niektorí užívatelia sú dokonca presvedčení o tom, že pojem "expirácia kontaktných šošoviek" vymysleli sami predajcovia preto, aby donútili „hlúpejších užívateľov“ častejšie kupovať kontaktné šošovky a zaistili si tak neustály odbyt šošoviek. Nie je to tak. Na výmenu šošovky po expirácii existuje mnoho dobrých dôvodov. Jedným z nich je ochrana vášho zdravia.

Čo môže spôsobiť jedna kontaktná šošovka po expirácii?

Šošovka, ktorá je po expiračnej dobe vás bude pravdepodobne v oku nepríjemne páliť a štípať. Môže vás nútiť k častému slzeniu, vďaka čomu budete cez šošovku zle vidieť. Jej nosenie bude značne nepohodlné a tak či tak ju z oka čoskoro vyberiete a poobzeráte sa po inom balení. Aplikácia nevyhovujúcej šošovky môže stáť aj za vznikom rozsiahlej infekcie či zápalom oka. A môže zapríčiniť aj vznik ďalších vážnejších zdravotných komplikácií (napr. spôsobí, že si vaše telo vypestuje trvalú alergiu na kontaktné šošovky).

Zdravie máme len jedno a to si za peniaze nekúpime

Odporúčame teda šošovku po expiračnej dobe radšej nepoužívať. Tých pár eur za všetky tieto potenciálne zdravotné komplikácie naozaj nestojí.

Ak už chcete silou mocou šetriť, nešetrite na svojom vlastnom zdraví. Ale snažte sa nakupovať šikovne. Aj dnes sa dajú nakúpiť kontaktné šošovky lacno. Stačí vedieť, kde máte hľadať. V dnešnej dobe, keď existujú špecializované internetové obchody, ktoré sa špecializujú na masové nákupy a zľavy, si môžete šošovky zaobstarať skutočne za pár Eur. Kde máte taký obchod hľadať? Napríklad na adrese:

www.vasesosovky.sk/sosovkomat

Tu nájdete občasné ponuky na zľavy kontaktných šošoviek a príslušenstva. Ak nechcete žiadnu z týchto zliav prepásť, prihláste sa k odberu newsletteru alebo sa staňte fanúšikmi na facebooku.

Vysvetlivky:

Doba expirácie – doba expirácie pri kontaktných šošovkách značí posledný mesiac, kedy je možné šošovky vybrať z obalu a začať ich používať. Expiračná doba môže byť u šošoviek aj dlhšia ako 2 roky.

EXP = anglická skratka pre slovo expirácia

Napísal: VašeŠošovky.sk

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...