Kontaktné šošovky a alergie

Alergie a kontaktné šošovkyV hlavnej sezóne alergií sa niektorí nositelia kontaktných šošoviek vracajú k používaniu okuliarov. Aký býva dôvod? Začínajú ich nadmerne svrbieť, páliť a rezať oči. Majú neustále pocit, akoby mali v oku cudzie teleso – napr. piesok a prach. Pritom stačí dodržiavať základné hygienické pravidlá a kontaktné šošovky môžete bez problémov nosiť takmer bez prestania po celý rok.

Čo spôsobuje nepríjemné alergie?

Nepríjemné pocity u alergika môžu vyvolať vnútorné či vonkajšie alergény (prach, peľ, pleseň, srsť zvierat, atď.) a rôzne ďalšie nežiaduce usadeniny na šošovkách, ktoré sa dostanú do očí a spôsobujú zápal očných spojiviek či začervenanie očí.

Môžem nosiť kontaktné šošovky aj v období alergií?

Áno, existujú spôsoby, ako dopady alergie na oči minimalizovať a kontaktné šošovky úspešne nosiť aj v období, ktoré je typické vyšším výskytom alergénov v ovzduší.

K pohodlnejšiemu noseniu kontaktných šošoviek v tomto problémovom období môže výraznou mierou napomôcť nosenie mäkkých kontaktných šošoviek. Ktoré sú to? Mäkké kontaktné šošovky sú určené k častej výmene. Môžu byť vyrobené z menej odolného materiálu, ktorý oko lepšie znáša. Jedná sa o tzv. hydrogélové alebo hybridné (silikón-hydrogélové) šošovky. Silikón-hydrogélové šošovky navyše lepšie prepúšťajú kyslík, čo taktiež zaručuje lepšiu znášanlivosť a úplne komfortné nosenie. Typickým zástupcom sú jednodenné kontaktné šošovky, ktoré sú vhodné najmä pre alergikov.

Naopak tvrdé kontaktné šošovky sú menej vhodné. Sú totiž určené k dlhodobejšiemu noseniu. Musia preto byť „pevnejšie“ a odolnejšie. Typickým príkladom tvrdých kontaktných šošoviek sú ročné kontaktné šošovky, dnes však menej používané práve z dôvodov hygieny.

Prečo jednodenné kontaktné šošovky

Čiastočky alergénov sa môžu usadzovať na šošovkách či priamo v roztoku na uchovávanie šošoviek. Nečistoty a usadeniny (najmä bielkoviny) na šošovkách a v roztoku sa môžu stať po čase až toxickými. Stačí potom nezbaviť šošovky nečistôt alebo ich iba tak ledabolo opláchnuť a vyskytnú sa problémy. Alergiu môžu taktiež spôsobovať dezinfekčné prostriedky určené na oplachovanie šošoviek. Tie vám síce pomôžu zbaviť šošovky vyššie zmieňovaných usadenín a nečistôt nahromadených počas nosenia, alebo aj ony môžu obsahovať určité typy konzervačných látok, ktoré tiež môžu naštartovať nepríjemnú alergickú reakciu očí.

Najväčšou výhodou jednodenných kontaktných šošoviek je predovšetkým  to, že ich nemusíte čistiť.  Často ich stihnete vyhodiť skôr, ako sa vyššie zmienené nečistoty na šošovkách nahromadia. Ak ste nútení čistiace prostriedky používať, snažte sa mať po ruke vždy roztoky bez konzervačných látok (tzv. . peroxidové roztoky). To, že používanie jednorazových jednodenných šošoviek predstavuje účinný spôsob zvládania alergických prejavov, potvrdili dokonca aj niektoré klinické štúdie. Z nich vyplýva, že u nositeľov jednodenných šošoviek bol podstatne nižší výskyt alergických príznakov – ako je začervenanie očí, zahmlené videnie, pocit cudzieho telieska v oku a podobne.

Pre zmiernenie následkov využívajte pri nosení šošoviek aj zvlhčujúce očné kvapky. A nezabúdajte ani na pravidelné používanie anti-alergických očných kvapiek pred nasadením a po vybratí šošoviek. A to nielen v priebehu, ale aj pred začiatkom obdobia, kedy hrozí zvýšené riziko výskytu alergénov.

Je taktiež dôležité zamedziť akémukoľvek ďalšiemu kontaktu alergénov s vašimi očami. Preto sa snažte nepretierať si oči a nesiahať na ne rukami, ak ste si ich dôkladne neumyli vodou a mydlom. Rovnako sa snažte vyhnúť miestam, v ktorých sa vyskytuje veľké množstvo alergénov (prašné prostredie). V žiadnom prípade nikdy nepoužívajte kontaktné šošovky od niekoho iného.

Pamätajte taktiež na to, že alergickú reakciu môžu vyvolať aj niektoré kozmetické prípravky (make-up, očné tiene) a lieky.

Pozn.: Ak máte pocit, že sa u vás prejavujú alergické príznaky, neodkladne navštívte najbližšieho alergológa. Ten pomocou kožných a krvných testov dokáže určiť, či vaše telo skutočne vykazuje zvýšenú citlivosť na určitú látku. Návštevu lekára zbytočne neodkladajte. Neliečené alergie sa môžu postupom času zhoršovať a viesť k väčším zdravotným problémom.

Napísal: VašeŠošovky.sk

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...