Zelený zákal oka - glaukóm
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Zelený zákal - glaukóm
- Napísal: Videnie.sk
Glaukóm, ľudovo povedané zelený zákal je chronické ochorenie zrakového nervu, ktoré v prípade neskorej diagnózy a nedostatočnej liečby vedie k ťažkému poškodeniu zraku až k slepote. Vo svete je evidovaných viac ako 70 mil. ľudí trpiacich na zelený zákal. Viac ako polovica z nich sa začína liečiť neskoro a na druhej strane, na základe najnovších poznatkov o tomto ochorení, sa ukazuje, že mnoho ľudí sa lieči zbytočne. Glaukóm oka je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách.
Zeleny zákal je ochorenie, ktorého príčinu presne nepoznáme. Vieme, že je geneticky podmienené. Poznáme tiež niektoré rizikové faktory, z ktorých k najvýznamnejším patrí zvýšený očný tlak. Rizikovosť zvyšujú tiež ochorenia ako vysoký krvný tlak, skleróza, cukrovka. V poslednom čase sa venuje pozornosť vzťahu migrény a glaukómu.
Takzvaný primárny glaukóm oka (ktorý nie je podmienený iným očným ochorením) sa vyskytuje v dvoch základných formách. Prvá, najčastejšie sa objavujúca forma je zákerná tým, že pacient nemusí mať žiadne ťažkosti. Len niekedy býva pocit tlaku v očiach, za očami, pobolievanie hlavy. Ochorenie sa zistí väčšinou náhodne pri predpisovaní okuliarov alebo pri preventívnej oftalmologickej prehliadke. Ak sú ťažkosti ako výpadky v zornom poli a pokles zrakovej ostrosti naozaj spôsobené glaukómom, tak na efektívnu liečbu je už neskoro.
Existuje aj záchvatovitá forma zeleného zákalu. Táto nie je ani zďaleka taká nebezpečná, pretože bolesť postihnutého oka, náhle zhoršenie zraku, zvracanie a celkový zlý stav pacienta rýchlo privedú k lekárovi.
Akú úlohu zohráva očný tlak pri glaukóme?
Očný tlak je tlak vo vnútri očnej gule a jeho hodnota závisí od rovnováhy medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny. Meria sa rôznymi typmi tonometrov, od najjednoduchších mechanických až po drahé elektronické bezkontaktné tonometre. Normálne hodnoty sa pohybujú v rozmedzí 10 až 22 mmHg. To však platí, len ak má pacient štandardnú hrúbku rohovky. Ak je rohovka podstatne hrubšia alebo tenšia, tieto hodnoty sú iné. Očný tlak je jeden z hlavných rizikových faktorov poškodenia zrakového nervu pri zelenom zákale. Nie je však jeho podmienkou. Existuje aj glaukóm s normálnym očným tlakom.
Na potvrdenie alebo vylúčenie diagnózy glaukómu nestačí iba zmeranie očného tlaku. Potrebné je tiež vyšetrenie očného pozadia, počítačový perimeter a vyšetrenie zrakovej ostrosti. Takto však dokážeme spolahlivo diagnostikovať len plne rozvinutý glaukóm, ktorého liečba už nemusí byť úspešná. Glaukóm v počiatočnom štádiu týmito štandardnými vyšetrovacími metódami nemôžeme spolahlivo ani potvrdiť ani vylúčiť. Inak povedané, na základe týchto metód nedokážeme presne odlíšiť počínajúci glaukóm od stavu, ktorý si liečbu nevyžaduje.
Preto v poslednom čase aj oftalmológia začína využívať v diagnostike vysoko technicky aj finančne náročné zobrazovacie techniky, ktoré dokážu zaznamenať glaukómové zmeny skôr, než sa klinicky prejavia.