Liečba glaukómu - zeleného zákalu

liecba-glaukomuPoškodené vlákna zrakového nervu už nie je možné žiadnym spôsobom nahradiť. Glaukóm (zelený zákal) preto nemožno doposiaľ vyliečiť, môžeme len do určitej miery zmierniť poprípade zastaviť jeho ďalší postup. Čím viac je zrakový nerv pri určitom vnútroočným tlakom poškodený a čím viac vlákien už odumretých, tým viac je potreba vnútroočný tlak znížiť. Podľa toho, ako razantne potrebujeme vnútroočný tlak znížiť, volíme buď konzervatívnu, laserovú alebo chirurgickú liečbu . Kvapky sú ho schopné znížiť ľahko, operácia má väčšinou väčší efekt.

Liečebné ciele

  • Zabrániť progresii poškodzovania zrakových funkcií
  • Znížiť vnútroočný tlak na hodnotu "cieľového tlaku"
  • Minimalizovať vedľajšie účinky a komplikácie liečby

Typy liečby zeleného zákalu

  • Konzervatívna
  • Laserová
  • Chirurgická

Terapia glaukómu sa začína konzervatívnou liečbou. Až v prípade, že konzervatívna liečba neprináša požadované výsledky, prichádza na rad liečba laserová alebo chirurgická. Postup pri liečbe je však u každého pacienta individuálny.

Konzervatívna liečba glaukómu

Využívajú sa liečebné prípravky na zníženie vnútroočného tlaku, zlepšenie prietoku krvi terčom zrakového nervu, zlepšenie hemodynamických parametrov a zabránenie apoptóze. Nasadenie liekov s vedľajšími účinkami je potrebné vždy zvážiť u každého pacienta, musí byť braný zreteľ na bezpečnosť a kvalitu života.

Tieto lieky sa najčastejšie aplikujú každodenne formou očných kvapiek. V závislosti na predpísanom lieku je možné aplikovať očné kvapky niekoľkokrát alebo iba raz za deň. Na trhu sú aj gély, ktoré po aplikácii do oka skvapalnejú a účinkujú úplne zhodne ako kvapky. Použitie gélu môže byť za istých okolností pohodlnejšie a aj jeho účinok môže byť dlhodobejší. Očné kvapky môžu byť v niektorých prípadoch dopĺňané tabletami.

  • Látky znižujúce tvorbu vnútroočnej tekutiny - cieľom aplikácie týchto kvapiek je zredukovať množstvo tvorby vnútroočnej tekutiny do takej miery, aby sa jej objem radikálne nezväčšoval a nedochádzalo zvýšeniu vnútroočného tlaku.
  • Látky ovplyvňujúce odtok vnútroočnej tekutiny - tento typ má za cieľ predovšetkým zlepšiť odtok nahromadenej vnútroočnej tekutiny.
  • Hyperosmotické látky - Podávajú sa pri akútnych stavoch a v prípadoch, kedy je nutné urýchlene znížiť extrémne zvýšený vnútroočný tlak.

Laserová liečba glaukómu

Ak kvapky nedokážu účinne znížiť vnútroočný tlak, môže sa lekár pokúsiť lúčom lasera uľahčiť odtok komorovej tekutiny. Účinok však býva väčšinou dočasný a v súčasnej dobe je laser využívaný len ako doplnková liečba.

Laserová liečba zeleného zákalu je menej traumatizujúca než operatívny zákrok. Laserové ošetrenie možno vykonávať v ambulantných podmienkach. Postačuje použitie lokálnej anestézie. Laser je vhodným riešením, ak sa u pacientov objavila alergia na lieky alebo ak je operácia z rôznych dôvodov nevhodná.

Laserová rabekuloplastika LTP - Tento zákrok je medzistupňom medzi neúčinnou farmakoterapiou a chirurgickým výkonom. Svojim fotokoagulačním účinkom sa používa argónová laserová trabekuloplastika u zeleného zákalu s otvoreným komorovým uhlom k jednoduchšiemu odtoku tekutiny.

Selektívna laserová trabekuloplastika SLT - Využíva krátkych svetelných impulzov nízkej energie. Laser pôsobí len na výrazne pigmentované bunky v sieťovine s vysokým obsahom melanínu, ostatné bunky zostávajú neporušené, je teda zachovaná architektonika sieťoviny. SLT je efektívnejšia metóda ako LTP.

Goniofotokoagulácia - Cieľom metódy je konštrukcia novotvorených periférnych dúhovkových ciev a zabrániť tak udalostiam, ktoré vedú ku vzniku nevaskulárneho glaukómu. Nevýhodou tejto metódy je nebezpečenstvo väčšieho krvácania.

Cyklofotokoagulácia - Indikáciou je nevaskulárny glaukóm. Dochádza k obmedzeniu sekrécie vnútroočnej tekutiny deštrukciou výbežkov riasnatého telieska.

Laserová sklerostomia - Laserová sklerostomia tvorí prechod medzi laserovou a klasickou filtračnou chirurgiou. Pomocou lasera sa vytvára filtračný kanál v plnej hrúbke skléry.

Chirurgická liečba glaukómu

Operácia je nutná v prípade neúspešnosti alebo nevhodnosti predchádzajúcich metód. Podstatou väčšiny operácií je vytvorenie malých priechodov v stene oka, ktorým je pri vysokom tlaku odvádzaná tekutina pod spojivku. To sa prejaví drobným vankúšikom ľahko nadvihnutej spojovky, ktorý býva väčšinou krytá horným viečkom. Súčasťou operácie je vytvorenie otvoru v dúhovke, ktorý uľahčuje prietok tekutiny.

Cieľom chirurgického zákroku je zastavenie progresie glaukómového poškodenia zrakového nervu. Operačné výkony možno vykonávať ambulantne alebo počas krátkodobého pobytu v nemocnici

Trabekulektómia – V súčasnej dobe patrí medzi najpoužívanejšie metódu v chirurgickej liečbe glaukómu. Výkon vedie k zlepšeniu odtoku vnútroočnej tekutiny.

Hlboká sklerektómia - Je alternatívnou metódou klasických filtrujúci operácií. Má nižší výskyt pooperačných komplikácií s úspešnosťou okolo 70%.

Viskokanalostómia - Podobná operácia ako hlboká sklerektomia.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...