Liečba glaukómu - zeleného zákalu
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Zelený zákal - glaukóm
- Napísal: Videnie.sk
Poškodené vlákna zrakového nervu už nie je možné žiadnym spôsobom nahradiť. Glaukóm (zelený zákal) preto nemožno doposiaľ vyliečiť, môžeme len do určitej miery zmierniť poprípade zastaviť jeho ďalší postup. Čím viac je zrakový nerv pri určitom vnútroočným tlakom poškodený a čím viac vlákien už odumretých, tým viac je potreba vnútroočný tlak znížiť. Podľa toho, ako razantne potrebujeme vnútroočný tlak znížiť, volíme buď konzervatívnu, laserovú alebo chirurgickú liečbu . Kvapky sú ho schopné znížiť ľahko, operácia má väčšinou väčší efekt.
Liečebné ciele
- Zabrániť progresii poškodzovania zrakových funkcií
- Znížiť vnútroočný tlak na hodnotu "cieľového tlaku"
- Minimalizovať vedľajšie účinky a komplikácie liečby
Typy liečby zeleného zákalu
- Konzervatívna
- Laserová
- Chirurgická
Terapia glaukómu sa začína konzervatívnou liečbou. Až v prípade, že konzervatívna liečba neprináša požadované výsledky, prichádza na rad liečba laserová alebo chirurgická. Postup pri liečbe je však u každého pacienta individuálny.
Konzervatívna liečba glaukómu
Využívajú sa liečebné prípravky na zníženie vnútroočného tlaku, zlepšenie prietoku krvi terčom zrakového nervu, zlepšenie hemodynamických parametrov a zabránenie apoptóze. Nasadenie liekov s vedľajšími účinkami je potrebné vždy zvážiť u každého pacienta, musí byť braný zreteľ na bezpečnosť a kvalitu života.
Tieto lieky sa najčastejšie aplikujú každodenne formou očných kvapiek. V závislosti na predpísanom lieku je možné aplikovať očné kvapky niekoľkokrát alebo iba raz za deň. Na trhu sú aj gély, ktoré po aplikácii do oka skvapalnejú a účinkujú úplne zhodne ako kvapky. Použitie gélu môže byť za istých okolností pohodlnejšie a aj jeho účinok môže byť dlhodobejší. Očné kvapky môžu byť v niektorých prípadoch dopĺňané tabletami.
- Látky znižujúce tvorbu vnútroočnej tekutiny - cieľom aplikácie týchto kvapiek je zredukovať množstvo tvorby vnútroočnej tekutiny do takej miery, aby sa jej objem radikálne nezväčšoval a nedochádzalo zvýšeniu vnútroočného tlaku.
- Látky ovplyvňujúce odtok vnútroočnej tekutiny - tento typ má za cieľ predovšetkým zlepšiť odtok nahromadenej vnútroočnej tekutiny.
- Hyperosmotické látky - Podávajú sa pri akútnych stavoch a v prípadoch, kedy je nutné urýchlene znížiť extrémne zvýšený vnútroočný tlak.
Laserová liečba glaukómu
Ak kvapky nedokážu účinne znížiť vnútroočný tlak, môže sa lekár pokúsiť lúčom lasera uľahčiť odtok komorovej tekutiny. Účinok však býva väčšinou dočasný a v súčasnej dobe je laser využívaný len ako doplnková liečba.
Laserová liečba zeleného zákalu je menej traumatizujúca než operatívny zákrok. Laserové ošetrenie možno vykonávať v ambulantných podmienkach. Postačuje použitie lokálnej anestézie. Laser je vhodným riešením, ak sa u pacientov objavila alergia na lieky alebo ak je operácia z rôznych dôvodov nevhodná.
Laserová rabekuloplastika LTP - Tento zákrok je medzistupňom medzi neúčinnou farmakoterapiou a chirurgickým výkonom. Svojim fotokoagulačním účinkom sa používa argónová laserová trabekuloplastika u zeleného zákalu s otvoreným komorovým uhlom k jednoduchšiemu odtoku tekutiny.
Selektívna laserová trabekuloplastika SLT - Využíva krátkych svetelných impulzov nízkej energie. Laser pôsobí len na výrazne pigmentované bunky v sieťovine s vysokým obsahom melanínu, ostatné bunky zostávajú neporušené, je teda zachovaná architektonika sieťoviny. SLT je efektívnejšia metóda ako LTP.
Goniofotokoagulácia - Cieľom metódy je konštrukcia novotvorených periférnych dúhovkových ciev a zabrániť tak udalostiam, ktoré vedú ku vzniku nevaskulárneho glaukómu. Nevýhodou tejto metódy je nebezpečenstvo väčšieho krvácania.
Cyklofotokoagulácia - Indikáciou je nevaskulárny glaukóm. Dochádza k obmedzeniu sekrécie vnútroočnej tekutiny deštrukciou výbežkov riasnatého telieska.
Laserová sklerostomia - Laserová sklerostomia tvorí prechod medzi laserovou a klasickou filtračnou chirurgiou. Pomocou lasera sa vytvára filtračný kanál v plnej hrúbke skléry.
Chirurgická liečba glaukómu
Operácia je nutná v prípade neúspešnosti alebo nevhodnosti predchádzajúcich metód. Podstatou väčšiny operácií je vytvorenie malých priechodov v stene oka, ktorým je pri vysokom tlaku odvádzaná tekutina pod spojivku. To sa prejaví drobným vankúšikom ľahko nadvihnutej spojovky, ktorý býva väčšinou krytá horným viečkom. Súčasťou operácie je vytvorenie otvoru v dúhovke, ktorý uľahčuje prietok tekutiny.
Cieľom chirurgického zákroku je zastavenie progresie glaukómového poškodenia zrakového nervu. Operačné výkony možno vykonávať ambulantne alebo počas krátkodobého pobytu v nemocnici
Trabekulektómia – V súčasnej dobe patrí medzi najpoužívanejšie metódu v chirurgickej liečbe glaukómu. Výkon vedie k zlepšeniu odtoku vnútroočnej tekutiny.
Hlboká sklerektómia - Je alternatívnou metódou klasických filtrujúci operácií. Má nižší výskyt pooperačných komplikácií s úspešnosťou okolo 70%.
Viskokanalostómia - Podobná operácia ako hlboká sklerektomia.