Liečba škúlenia (strabizmu)
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Škúlenie - strabizmus
- Napísal: Videnie.sk
Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa začne s liečbou strabizmu, tým je väčšia šanca na jeho nápravu. V prípade, že sa strabizmus diagnostikuje po šiestom roku života, je veľmi málo pravdepodobné, že konzervatívna liečba bude účinná.
Hneď ako sa objaví akýkoľvek typ škúlenia, je potrebné absolvovať komplexné očné vyšetrenie. Na jeho základe bude zistená príčina vzniku strabizmu a podľa toho sa stanoví aj liečba.
Korekcia škúlenia optickými pomôckami
Ak je dôvodom dioptrická porucha, pristupuje sa ku korekcii okuliarmi. Aby sa nerozvinula tupozrakosť, je potrebné zdravé oko zakryť okluzorom, čo prinúti škúliace oko namáhať sa ku správnemu videniu. Taktiež sa k tomu používajú rôzne pleoptické a ortoptické cviky.
Korekcia škúlenia operáciou oka
Keď už konzervatívna liečba nepostačuje, lekár odporučí liečbu chirurgickú. Ta je obvykle uskutočnená na oboch očiach. Spočíva v nastrihnutí spojivky a cez tento otvor chirurg upravuje dĺžku alebo posun okohybných svalov. Cieľom chirurgickej liečby strabizmu je dosiahnuť rovnomerného postavenia očí.
Vplyv na konečný výsledok operácie škúlenia má dôsledné prevedenie ortoptických cvičení a nosenie predpísaných okuliarov. Môže sa stať, že prvá operácia strabizmu nie je dostačujúca a po určitom čase je nutné ju zopakovať, pretože sa škúlenie opäť vrátilo a niekedy v opačnom smere.
U starších pacientov je chirurgický zákrok často krát len estetická záležitosť, kedy sa dosiahne rovnomerné postavenie očí, pretože následkom neliečeného strabizmu v detstve je u veľkého percenta pacientov tupozrakosť jedného oka a tú už nie je možné vyliečiť a ostrosť videnia ostáva aj naďalej obmedzená.