Príznaky a príčiny vzniku Strabizmu
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Škúlenie - strabizmus
- Napísal: Videnie.sk
Škúlenie, alebo odborne strabizmus je zraková porucha, pri ktorej je porušená spolupráca oboch očí. V tomto prípade každé oko mieri iným smerom. Ak sa pri strabizme pozerá jedno oko priamo vpred, je druhé oko odchýlené smerom do vnútra, von, hore alebo dole. Uhol odchýlenia oka z priameho postavenia sa nazýva úchylka. Úchylka môže byť viditeľná neustále alebo sa občas objaví a zase zmizne.
Škúlenie je relatívne častá porucha, ktorá postihuje približne každé tridsiate dieťa. V rovnakej miere sú postihnutý chlapci aj dievčatá. Strabizmus je často krát postihnutie dedičné, ale je pravda, že veľké množstvo škúliacich nemá žiadnych predkov ani príbuzných so strabizmom.
Príčiny vzniku strabizmu
Príčina vzniku škúlenia doposiaľ nie je presne objasnená. Medzi hlavné príčiny škúlenia patria dioptrické poruchy (napríklad veľký dioptrický rozdiel medzi oboma očami ), poruchy okohybných svalov alebo ich inervácia. Pohyb oka je ovládaný šiestimi okohybnými svalmi. Dva z týchto svalov ovplyvňujú pohyb oka do strán a štyri svaly pohybujú okom hore a dole. Presné zameranie oboch očí na jeden sledovaný predmet závisí na dokonalej súhre celkom dvanástich okohybných svalov. Činnosť svalov je kontrolovaná zložitými mozgovými centrami. Škúlenie sa častejšie prejavuje u detí s chorobami postihujúcimi mozog ako sú: mozgová obrna, hydrocefalus, nádory na mozgu alebo Downov syndróm.
Škúlenie môže vyvolať aj šedý zákal, úraz oka a ďalšie očné choroby, ktoré majú vplyv na videnie. Na druhej strane je tiež pravdou, že u veľkého percenta detí sa nepodarí nájsť žiadnu pridruženú chorobu, ktorá by mohla mať súvis so vznikom strabizmu.
Príznaky strabizmu
Hlavnou známkou škúlenia je uchýlenie sa oka určitým smerom, zatiaľ čo druhé pozerá priamo. Ďalším príznakom môže byť privieranie jedného oka a otočenie hlavy do strany s cieľom zaostriť na pozeraný predmet.