Choroby oka

choroby-okaOči sú našim najdôležitejším zmyslom a bez jeho dokonalého fungovania môže byť náš život a každodenná existencia značne obmedzená. Už len minimálne poškodenie jednotlivých zložiek oka môže mať za následok zhoršenie zrakovej ostrosti alebo dokonca až stratu zraku.

Súvisiace odkazy

Odporúčané odkazy

Najnovšie články

Liečba škúlenia (strabizmu)
Vo všeobecnosti platí, že čím skôr sa začne s liečbou strabizmu, tým je väčšia šanca na jeho nápravu. V prípade, že sa strabizmus...
Delenie porúch farbosleposti
Porucha farebného videnia, pri ktorej je porušené vnímanie farebných tónov nazývame ako farbosleposť. Pomenovanie farbosleposť však nie je...
Revolúcia liečby sivého zákalu – vnútroočné šošovky
Hoci sa pokusy o implantáciu očných šošoviek robili už skôr, o skutočnom úspechu môžeme hovoriť až s vynálezom Sira Harolda Ridleyho,...
Čo to je sivý zákal a ako vzniká?
Katarakta alebo sivý zákal je ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí ako prejav starnutia (u osôb vo veku medzi 65 a 75...
História sivého zákalu
Sivý zákal postihuje mladých i starých, ženy i mužov, ale našťastie už jeho liečba nie je ťažká a problematická, ako to bývalo skôr....

Jednotlivé ochorenia môžu mať značne dlhý priebeh a príznaky nejakého ochorenia nemusia byť dlhú dobu vôbec badateľné. Kým sa ochorenie prejaví, tak môže prejsť aj niekoľko rokov. Je preto naozaj potrebné absolvovať pravidelné očné prehliadky, ktoré by ochorenie očí mohli odhaliť včas a aj samotná liečba je potom účinejšia. Dokonca vďaka pravidelným očným prehliadkam je možné prísť aj na množstvo iných ochorení, ktoré síce nie sú ochorením samotných očí, ale môžu sa na očiach a zraku prejaviť veľmi negatívnym spôsobom.

Ochorenia očí môžu vznikať viacerími spôsobmi. Môžu byť vrodené alebo získané a pri mnohých hrá významnú úlohu genetická predispozícia. Takže ako bolo spomenuté, s niektorými ochoreniami očí sa človek narodí a ďalśie vznikajú počas života. Príčinami okrem genetiky sú, vek, prostredie, životospráva, úrazy, cukrovka, dlhodobé užívanie liekov, následok iného ochorenia a množstvo ďalších.

Najčastejšími príznakmi možného ochorenia očí sú bolesti očí a často krát súčasne aj bolesti hlavy, únava, zhoršenie zrakovej ostrosti, vysychanie. V prípade spozorovania týchto problémov je určite na mieste vyhľadať očného lekára a nechať sa vyšetriť.

Asi najčastejším očným ochorením s výnimkou relatívne bežného zápalu spojiviek je katarakta (šedý zákal), ktorá postihuje predovšetkým starších pacientov. Pri tomto ochorení dochádza k zákalu vnútroočnej šošovky a tým k zníženiu ostrosti videnia. Kataraktu je dnes možné veľmi úspešne riešiť chirurgicky.

Ďalším stále častejším problémom, ktorý môže postupne viesť až k ochoreniu je vysychanie oka a následný syndróm suchého oka. Príčinou je najčastejšie suché prostredie alebo fajčenie. Problém s vysychaním sa dá čiastočne potlačiť užívaním lubrikačných očných kvapiek.

Ochorenie, ktoré sa vyskytuje predovšetkým u detí je škúlenie (strabizmus), ktoré keď sa nerieši už detstve, tak môže pretrvať až do dospelosti a vtedy už je možné strabizmus riešiť len z hľadiska estetiky. Následkom strabizmu je totiž veľmi často tupozrakosť.

Veľmi nepríjemným ochorením očí je zelený zákal, alebo ináč glaukóm,  ktorý sa aj dnes lieči veľmi komplikovane a môže viesť až k slepote. Pri glaukome dochádza k poškodeniu zrakového nervu, je najčastejšie sprevádzaný zvýšeným vnútroočným tlakom, ale pokiaľ je diagnostikovaný včas, je možné toto ochorenia veľmi úspešne stabilizovať.

Práve slepotu môžeme zaradiť medzi ďalšie ochorenia oka, ale pokiaľ nie je vrodená, tak najčastejšie je slepota dôsledkom nejakého iného ochorenia alebo úrazu.

Menej častými ochoreniami sú keratokonus, farbosleposť (poruchy farbocitu), rôzne ďalšie zápalové ochorenia, diabetická retinopatia a mnohé ďalšie.

Liečba škúlenia (strabizmu)

dieta-so-zakrytym-okomVo všeobecnosti platí, že čím skôr sa začne s liečbou strabizmu, tým je väčšia šanca na jeho nápravu. V prípade, že sa strabizmus diagnostikuje po šiestom roku života, je veľmi málo pravdepodobné, že konzervatívna liečba bude účinná.

Možnosti liečby keratokonusu

operacia-okaKeratokonus je stav, kedy rohovka, ktorá je obvykle guľovitého tvaru, je kužeľovito vyklenutá a nepravidelne lomivá. To má za následok zhoršenie videnia. Ochorenie je väčšinou obojstranné a miera postihnutia je obvykle na jednom a druhom oku rôzna. Vyklenutie a stenšovanie rohovky väčšinou pomaly alebo rýchlejšie postupuje a vedie k rozvoju krátkozrakosti a astigmatizmu a postupne dochádza k zhoršovaniu videnia.

Delenie porúch farbosleposti

farboslepost-testPorucha farebného videnia, pri ktorej je porušené vnímanie farebných tónov nazývame ako farbosleposť. Pomenovanie farbosleposť však nie je väčšinou úplne presné, keďže väčšina postihnutých pacientov má poruchu vnímania len niektorej farby, čo znamená, že majú v určitej miere farebné videnie zachované. Pri úplnej farbosleposti totiž nerozlišujú žiadnu z farieb a okolitý svet vnímajú iba čiernobielo v rôznych stupňoch jasu. Farboslepých ľudí je teda len necelé percento, ostatných môžeme označiť skôr ako farbomylných.

Operácia šedého zákalu

operacia-okaV súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) odstrániť a videnie zlepšiť. Jedinou možnosťou obnovy videnia je operačný zákrok, pri ktorom sa z oka odstráni skalená vnútroočná šošovka a nahradí sa šošovkou umelou.

Revolúcia liečby sivého zákalu – vnútroočné šošovky

katarakta-temporalny-rohovkovy-rezHoci sa pokusy o implantáciu očných šošoviek robili už skôr, o skutočnom úspechu môžeme hovoriť až s vynálezom Sira Harolda Ridleyho, ktorý 29. novembra 1949 uskutočnil v Londýne prvú implantáciu vnútroočnej šošovky z plexiskla. A ako na svoj geniálny nápad prišiel? Počas vojny Ridley pracoval ako lekár na vojenskej základni, kde sa stretával s letcami, ktorým zostali v očiach zaseknuté kúsky plexiskla, z ktorých boli vyrobené kabíny stíhačky. Cudzie teleso v oku znamená vážne komplikácie a často stratu oka, Ridleyho však zaujalo, že v tomto prípade oko kúsky plastu bez problémov prijalo.

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

muscae-volitantesZrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznymi zmenami vo vnútri oka, napríklad zákalmi v sklovci. Stáva sa Vám niekedy, že sa zahľadíte na oblohu alebo inú väčšiu svetlú plochu a zrazu vás vyrušia „poletujúce mušky“? Vždy keď ste sa chceli na ne zamerať, tak sa posunuli o kúsok vedľa? Ak teda takéto problémy máte, nerobte paniku. Diagnóza znie: mušie krídlo, poprípade lietajúce mušky (muscae volitantes).

Čo to je sivý zákal a ako vzniká?

lamelarna-kataraktaKatarakta alebo sivý zákal je ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí ako prejav starnutia (u osôb vo veku medzi 65 a 75 rokmi sa senilná katarakta vyskytuje až v 60 %). Výnimkou ale nie sú ani prípady u novorodencov, kedy najčastejšie býva príčinou vírusové ochorenie matky v priebehu tehotenstva alebo rôzne genetické poruchy.

Diabetická retinopatia

diabeticka-retinopatia-1Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského tela. Jedným z nich sú aj oči. Diabetické dôsledky pre zrak môžu byť veľmi závažné a v krajnom prípade končia stratou zraku. Diabetická retinopatia je jednou z najčastejších príčin slepoty vo vyspelých krajinách aj na Slovensku. Riziko oslepnutia je u diabetikov približne 10-20- krát vyššie ako u nediabetikov.

História sivého zákalu

intumescentna-kataraktaSivý zákal postihuje mladých i starých, ženy i mužov, ale našťastie už jeho liečba nie je ťažká a problematická, ako to bývalo skôr. Poďte sa s nami pozrieť do histórie, ale i súčasnosti katarakty, ktorej liečba je dnes už úplne bežná, avšak predtým to rozhodne taká prechádzka ružovou záhradou nebola. Presvedčte sa sami...

Príčiny vzniku slepoty

slepotaSlepotu môžeme z fyziologického hľadiska definovať ako stav nedostatku zraku. Definícia, ako je aplikovaná na ľudí týmto slovom legálne klasifikovaných je však komplexnejšia. Úplná slepota je trvalá a úplná strata zraku, kedy postihnutý nemôže vôbec vnímať svetlo. Ako praktická slepota sa označuje podstatné zníženie zrakových funkcií.

Príznaky a príčiny vzniku Strabizmu

dieta-strabizmusŠkúlenie, alebo odborne strabizmus je zraková porucha, pri ktorej je porušená spolupráca oboch očí. V tomto prípade každé oko mieri iným smerom. Ak sa pri strabizme pozerá jedno oko priamo vpred, je druhé oko odchýlené smerom do vnútra, von, hore alebo dole. Uhol odchýlenia oka z priameho postavenia sa nazýva úchylka. Úchylka môže byť viditeľná neustále alebo sa občas objaví a zase zmizne.

Príčiny vzniku syndrómu suchého oka

kvapkanie-do-ociSuché oko alebo presnejšie Syndróm suchého oka je stav, kedy dochádza k zníženej produkcii sĺz, alebo slzy nie sú dostatočne kvalitné. Slzy tvoria hladký povrch oka, ktorý sa podieľa na ostrom videní, zabezpečuje prísun kyslíku pre rohovku, zvlhčujú povrch rohovky a spojivky. Slzy obsahujú lyzozým, ktorý má protiinfekčné účinky.

Čo je to akantaméba a prečo je tak nebezpečná?

akantamebaAcanthamoeba (akantaméba) je rod měňavkovitých prvokov z ríše Amoebozoa. Jedná sa o bežný kozmopolitný druh meňavky, ktorá sa vyskytuje v čistých vodách, kde sa živia baktériami. Vyskytuje sa v dvoch formách, pohyblivých trofozoitov a nepohyblivých cystách. V oku však táto meňavka spôsobuje infekciu

Zelený zákal oka - glaukóm

glaukomGlaukóm, ľudovo povedané zelený zákal je chronické ochorenie zrakového nervu, ktoré v prípade neskorej diagnózy a nedostatočnej liečby vedie k ťažkému poškodeniu zraku až k slepote. Vo svete je evidovaných viac ako 70 mil. ľudí trpiacich na zelený zákal. Viac ako polovica z nich sa začína liečiť neskoro a na druhej strane, na základe najnovších poznatkov o tomto ochorení, sa ukazuje, že mnoho ľudí sa lieči zbytočne. Glaukóm oka je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách.

Rizikové faktory zeleného zákalu

rizikove-faktory-glaukomuGlaukóm – zelený zákal je možné špecifikovať ako skupinu chorobných stavov oka, kedy vznikajú zmeny na zrakovom nerve a dochádza k progresívnemu poškodzovaniu papily tohto nervu. Vznik glaukómu ovplyvňuje množstvo rôznych rizikových faktorov, ktoré často krát nedokážeme nijakým spôsobom eliminovať a je preto dobré vedieť, či náhodou práve u mňa nie je pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia väčšia.

Najčastejšie zápaly oka

zapal-okaZápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto článku ich popíšeme len veľmi stručne a postupne budeme pridávať podrobnejšie články o konkrétnych zápalových ochoreniach oka. Zápaly očí môžu postihovať takmer každú časť oka a jeho okolia. Stručne ich môžeme rozdeliť na zápaly predného a zadného segmentu oka - vnútroočné zápaly a zápaly v okolí oka.

Liečba glaukómu - zeleného zákalu

liecba-glaukomuPoškodené vlákna zrakového nervu už nie je možné žiadnym spôsobom nahradiť. Glaukóm (zelený zákal) preto nemožno doposiaľ vyliečiť, môžeme len do určitej miery zmierniť poprípade zastaviť jeho ďalší postup. Čím viac je zrakový nerv pri určitom vnútroočným tlakom poškodený a čím viac vlákien už odumretých, tým viac je potreba vnútroočný tlak znížiť. Podľa toho, ako razantne potrebujeme vnútroočný tlak znížiť, volíme buď konzervatívnu, laserovú alebo chirurgickú liečbu . Kvapky sú ho schopné znížiť ľahko, operácia má väčšinou väčší efekt.

Prejavy keratokonusu

zhorseny-zrakPrvé prejavy keratokonusu sú zistené prevažne v druhom decéniu a to medzi desiatym a osemnástym rokom života, hlavne v prepubertálním a pubertálnom veku. Dochádza k progresívnemu zhoršovaniu zrakovej ostrosti, ktoré pokračuje až do stredného veku. Rozvoj ochorenia pozorujeme väčšinou najprv na jednom oku, ale pacient vyhľadá odbornú pomoc až v prípade zníženého videnia aj na druhom oku, ktoré sa môže prejaviť až po niekoľkých rokoch. Niekedy možno ochorenie odhaliť v rámci prevencie na školách.

Farebné videnie

farby-vsetkeho-druhuFarebné videnie je veľmi zložitý psychofyzikálny proces, pri ktorom naše oko rozoznáva rôzne farby. Z fyzikálneho hľadiska farba neexistuje, ide len o zrakový vnem, ktorý je podmienený vlnovou dĺžkou svetla. Od rôznych predmetov sa odráža určitá časť spektra, dopadá do oka, kde spôsobí podráždenie svetlocitlivých elementov, reagujúcich na farbu - čapíkov. Na jeho realizáciu je potrebná správna a neporušená činnosť zraku a to oka ako prijímacieho orgánu, zrakovej dráhy ako prenášacieho systému a mozgových centier, vďaka ktorým si uvedomujeme a sú preto analyzátorom vnemu.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...