Zdravý zrak je pre plnohodnotný život nepostrádateľný. Aspoň raz do roka by si preto mal každý nájsť čas na preventívnu prehliadku u očného lekára. Sú však situácie, pri ktorých treba spozornieť a zvážiť návštevu očného lekára čo najskôr.

Geschäftsfrau sitzt mit Kopfschmerzen im Büro am Schreibtisch

Nejasné videnie

Pokles ostrosti videnia, resp. nejasné videnie väčšinou súvisí s bežnými refrakčnými chybami oka (krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou, astigmatizmom). Môže byť príznakom vážnejších ochorení: šedého zákalu, makulárnej degenerácie sietnice oka, glaukómu. Strach z nosenia dioptrických okuliarov preto nesmie byť dôvodom k odkladaniu návštevy očného lekára.

Strata videnia

Nikto, kto náhle prestane vidieť na obe oči neváha s cestou k lekárovi. Stáva sa však, že dôjde k menej nápadnej strate videnia „len“ jedného oka, pričom človek si to uvedomí až po čase – keď si náhodne zakryje zdravé oko. Strata videnia jedného oka je vážny problém ktorý nastáva náhle, väčšinou po úraze pri ktorom dôjde napríklad k odchlipnutiu sietnice. Čím skôr sa začne s liečbou, tým lepšie sú šance. Preto si nezabudnite občas striedavo prekryť dlaňou oči a skontrolujte stav videnia každého oka zvlášť. Liečba pritom častokrát nemusí znamenať nič horšie ako recept na okuliare, hlavne ak sa príčina diagnostikuje včas.

Záblesky, iskry, iskrenie v oku

Tieto svetelné úkazy sa v zornom poli oka občas prejavia okrem iného pri rýchlom pohybe hlavy, pri prudkom kýchnutí alebo silnom údere do hlavy atď. Nie nadarmo sa teda ľudovo hovorí „vidieť hviezdičky“. Môže to byť prejavom prirodzenej degenerácie sietnice a sklovca oka (bežne cca vo veku nad 40 rokov, ale občas aj skôr), niekedy sú však migrénozného pôvodu alebo sú príznakom vážnejšieho poškodenia sietnice.

„Pavučinky“ a drobné plávajúce telieska v zornom poli

Typicky pri pohľade na jasnú modrú oblohu občas zaregistrujeme maličké telieska zvoľna plávajúce zorným poľom oka. Môžu mať rôzne veľkosti (od takmer neviditeľných až po prekážajúce), ale aj rôzne tvary. Stretávajú sa s tým pacienti po očných operáciách (napr. po operácii šedého zákalu), ale aj krátkozrakí alebo starší ľudia. Je to jemnučký sklovcový zákal, ktorý zväčša neznamená nič vážnejšie – len prirodzené starnutie a degeneračné zmeny sklovca. Pri zvýšenom výskyte však určite navštívte lekára, aby sa vylúčili možnosti vnútro očného zápalu či poškodenia sietnice. Vo väčšine prípadov ide o dlhodobý, ale v podstate neškodný jav.

Na ďalšie bežné problémy sa pozrieme v pokračovaní článku..

Sponzor čláknu: eOkuliare.sk