Problémy so zrakom

zhorseny-zrak - problemy so zrakomOči patria k najcitlivejším a najviac vyťaženým orgánom ľudského tela, nakoľko je zrak permanentne namáhaný. Väčšina problémov so zrakom a zhoršeným videním sa dá riešiť. Možností korekcie, prevencie a ochrany je v súčasnosti veľmi veľa.

Poškodenie zraku alebo zhoršené videnie môže byť spôsobené množstvom faktorov ako je napr. vek, vrodené vady, očné ochorenia, fajčenie, alergie, úrazy atď. Očné problémy vznikajú ich opakovaným zaťažovaním pri činnostiach, ktoré vyžadujú intenzívne sústredenie sa a pohľad zblízka. Namáhané oči musia vnímať často sa meniacu intenzitu jasu. Problémy súvisia aj so starnutím, s hormonálnymi zmenami, s niektorými inými ochoreniami alebo s užívaním liekov.

Príčinou poškodenia povrchu oka a jeho vnútorných štruktúr môže byť dlhodobé vystavenie nechránených očí nepriaznivým podmienkam, ako napríklad slnečnému žiareniu, kedy po poškodení UV lúčmi môže vzniknúť zápal spojovky a rohovky, nádor na povrchu oka, sivý zákal, degenerácia sietnice a chorobné zmeny na pokožke v okolí očí. Na oči vplývajú aj nevhodné faktory prostredia - pobyt v klimatizovaných miestnostiach či v zafajčenom a znečistenom prostredí.

Problémy so zrakom nám spôsobuje dlhé vysedávanie pred televízorom, počítačom, sedavý spôsob života v uzavretých miestnostiach bez slnečného svetla, dlhé čítanie, neónové žiarivky alebo šoférovanie. Všetky tieto činnosti sú spojené s poklesom frekvencie mrkania a výsledkom toho je únava zraku. To sa prejavuje pocitmi napätia, podráždenia, prepracovania, bolestivosti, pálenia či rezania v očiach, prípadne rozmazaným videním.

Zvýšená suchosť očí zapríčiňuje akoby pocit piesku v očiach. Možnosťou, ako pomôcť zraku, sú špeciálne jednoduché cviky a hry (napr. očná jóga), ktoré sú vhodné na uvoľnenie očných svalov a posilnenie očí. Pri začínajúcich problémoch vám ho môžu dokonca vyostriť. Pri rôznych očných poruchách je dôležité nosenie okuliarov. Či už okuliare nosíte alebo nie, sú veľmi dôležité preventívne kontroly. Včasné odhalenie nebezpečných chorôb vám môže zachrániť zrak pred slepotou.

Očné problémy – chráňte si svoj zrak (2.časť)

Očné problémy – chráňte si svoj zrak

V prvej časti sme si priblížili niektoré problémy postihujúce zrak človeka. V tomto článku pokračujeme popisom ďaľších situácií, pri ktorých sa oplatí navštíviť očného lekára a nechať si oči odborne vyšetriť.

Problémy spojené s očnými poruchami

unavene-ociRefrakčné poruchy môžeme jednoducho rozdeliť na veľké a malé. U veľkých porúch je videnie podstatne znížené, zahmlené a nepresné. Oko nie je schopné túto vadu samo vykorigovať a preto sa o to ani nesnaží. Porucha začína a končí zníženým videním a jej odhalenie nie je problematické.

Očné problémy ktoré sa neoplatí podceňovať (1.časť)

Problémy s očami

Zdravý zrak je pre plnohodnotný život nepostrádateľný. Aspoň raz do roka by si preto mal každý nájsť čas na preventívnu prehliadku u očného lekára. Sú však situácie, pri ktorých treba spozornieť a zvážiť návštevu očného lekára čo najskôr.

Bolesti oka

Ženu bolia očiOrgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď nás začne trápiť bolesť očí, tak to môže mať neblahý vplyv na naše každodenné fungovanie. Dôvodov bolesti očí môže byť mnoho a ešte je potrebné rozlišovať, či dochádza k bolestiam očnej buľvy, alebo nás trápi bolesť ostatných štruktúr okolo oka.

Riadenie motorového vozidla a videnie

soferovaniePri riadení motorového vozidla musí vodič priebežne sledovať nielen to, čo sa deje na ceste, ale aj údaje na prístrojovej doske. Počas sklonenia hlavy, v priemere asi o 30 stupňov, dochádza k potlačeniu ostrosti obrazu diania na vozovke, čo je spôsobené následkom pohybu očí. Pri pohľade napríklad na tachometer totiž obvykle pohyb očí cieľ prestrelí, v priemere asi o 5 stupňov, čo je okamžite vyrovnané následným pohybom očí. Po vytvorení ostrého obrazu na sietnici dochádza k jeho spracovaniu a uvedomeniu si videného. Predpokladáme však, že veľkosť čítaných číslic musí byť minimálne 5x väčšia než je minimálna veľkosť umožňujúca ich diferenciáciu. Teda až po spracovaní a realizácii informácii sa môže pohľad vrátiť do pôvodného postavenia.

Najčastejšie ochorenia oka

zapalene-okoZrak je náš najdôležitejší zmysel, vďaka ktorému vnímame až 80% informácií z okolitého prostredia. Oko, ako samotný orgán zraku predstavuje veľmi zložitý systém, ktorého jednotlivé časti musia pracovať v dokonalej súhre. V prípade, že dôjde čo i len k minimálnemu patologickému poškodeniu týchto jednotlivých zložiek oka, môže to mať za následok zhoršenie ostrosti videnia alebo dokonca stratu zraku.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...