Vyberáme detské okuliare a okuliare pre mladých

Detské okuliare, okuliare pre detiV prípade mladších detí sú ešte stále okuliare predovšetkým optickou pomôckou na zlepšenie videnia. Je pre ne najpodstatnejšie to, že keď si ich nasadia, tak lepšie vidia a cítia sa v nich pohodlne. Vybrať dioptrické okuliare pre deti je ale často krát podstatne zložitejšie ako u dospelého a samotnému výberu by ste mali venovať dostatok času. A to ako výberu rámu tak aj výberu okuliarových šošoviek a to predovšetkým pri komplikovanejších dioptriách.

Okuliarové rámy pre deti

Pri výbere okuliarových rámov pre deti, by malo byť na prvé miesto kladené to, aby okuliare správne anatomicky sedeli na tvári, pretože predovšetkým u menších detí je veľmi zložité nájsť ideálny rám kôli anatomickým danostiam tváre ako je napríklad veľmi malý a plochý koreň nosa - v takom prípade nie sú vhodné plastové rámy, ale ideálnejšie sú kovové s nastaviteľnými sedielkami na nosníku. Taktiež by mal byť kladený dôraz na ich váhu, mali by byť čo najľahšie, aby dieťa neotláčali a neobmedzovali, jednoducho aby boli pohodlné.

Materiál detských okuliarových rámov

Materiál, z ktorého sú detské rámy vyrábané je buď plast, alebo rôzne zliatiny kovov. Plastové rámy sa u detí využívajú zriedkavejšie, pretože sa horšie prispôsobujú, sú masívnejšie a častokrát menej pohodlné, vhodné su však na vyššiu dioptriu. Ak zvolíte kovový materiál, najvhjodnejší je titán, pretože je antialergický a hlavne pevný, takže by mal vydržať podstatne viac ako bežné kovy. Mierna nevýhoda titánu je tá, že je cenovo drahší, čo sa však môže časom vrátiť, keďže nebudete musieťa chodiť nakupovať dioptrické okuliare pre vaše deti niekoľkokrát ročne kôli tomu, že sa zlomili.

Dizajn detských okuliarových rámov

Určite nesmieme zabúdať na dizajn samotného rámu, ktorý by však pri výbere detských okuliarov nemal byť úplne prioritný. Samozrejme, že čim je dieťa staršie, tým bude viac vyberavejšie, a bude klásť dôraz aj na dizaj okuliarov. V dnešnej dobe však už nie je žiaden problém vybráť pekné a zaujímavé okuliare aj pre deti. Dávajte však pozor na to, aby ste nevybrali rámy s ostrými hranami, poprípade nejaké módne, veľmi komplikované výstrelky, kedy by si dieťa mohlo ublížiť. Skôr sú vhodnejšie jednoduché a čisté línie. Farba závisí len od vkusu.

Okuliarové sklá pre deti

Čo sa týka výberu skiel, tak samozrejme máte na výber buď plastové alebo sklenené okuliarové šošovky. U detí však jednoznačne odporúčame plastové sklá, pretože sa netrieštia v prípade úderu, nárazu alebo iného mechanického namáhania a je veľmi obtiažne ich rozbiť. Zabezpečíte tým pre dieťa ale aj jeho okolie úplnu bezpečnosť. Dobré je tiež zvoliť sklá aspoň s tvrdením voči poškriabaniu, aby ste ich nechodili vymieňať každý mesiac, čo by v prípade aktívnejších detí mohlo byť úplne reálne a samozrejme aj finančne nákaldnejšie.

Ak už máte doma školáka, alebo ak dieťa často sedí za počítačom, pracuje pri umelom osvetlení, tak odporúčame ešte aj antireflexnú vrstvu, ktorá eliminuje odlesky od samotných skiel a nebude tak dochádzať k obmedzeniu videnia.

Ak má dieťa vyššiu dioptriu, tak je dobré použiť aj stenšený materiál, aby nebolo vidieť veľkú hrúbku a dioptrické okuliare pôsbili dobre aj z hľadiska estetického.

S voľbou dioptrických okuliarov pre vaše deti sa vždy poraďte s odborníkom v očnej optike, ktorý vám poradí a odporučí, čo by bolo pre vaše dieťa najvhodnejšie a to aj na zákalde napríklad dioptrií, PD a iných parametrov parametrov.

Deti, ktoré sú mladšie ako 6-8 rokov sú častokrát veľmi živé a aktívne, čo môže mať za následok to, že budete navštevovať optiku častejšie ako by sa vám páčilo. Tomu však veľmi zabrániť nedokážete a zatiaľ neexistujú detské dioptrické okuliare, ktoré by boli "nezničiteľné". Vhodným výberom však môžete riziko zničenia aspoň čiastočne eliminovať a samozrejme docieliť toho, že váš milovaný potomok bude okuliare nosiť s radosťou a dávať si na ne aspoň trochu väčší pozor. Preto pri ich výbere buďte trpezlivý a venujte mu dostatočnú pozornosť a taktiež nekupujte vždy to najlacnejšie s odôvodnením, že za chvíľu to aj tak zničí, pretože v konečnom dôsledku vás to môže stáť ešte viac, ako keď jednorázovo zaplatíte vyššiu cenu.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...