Ľudské oko

Zrak je pre človeka zo všetkých zmyslov považovaný za najdôležitejší. Pomocou zmyslového orgánu, ktorý predstavuje ľudské oko, človek vníma takpovediac dokonalé vizuálne obrazy okolitého sveta. Táto schopnosť vyžaduje úzke prepojenie ľudského oka ako periférneho senzoru z mozgovou kôrou. Pomocou zraku vníma človek asi 80% všetkých informácií zo svojho okolia.

Súvisiace odkazy

Odporúčané odkazy

Najnovšie články

Ako pracuje ľudské oko
K dokonalému zrakovému vnímaniu sú potrebné jednotlivé časti ľudského oka tvoriace jeho optický systém. Jedná sa o rohovku, komorovú...
Slzy a slzný film
Jednou zo základných podmienok normálnej činnosti oka je primerané zvlhčovanie povrchu oka slzami. Nedochádza pri tom ani k hromadeniu sĺz...
Farba očí
Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje paleta ďalších farieb, ktoré sú...
Kruhy pod očami
O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ako ich pomocou mejkapu dokonale...
Refrakčné poruchy oka
Refrakčné, čiže očné vady - poruchy sú sprevádzané zníženým, nepresným, alebo zahmleným videním. Medzi najčastejšie patrí...

K dokonalému zrakovému vnímaniu sú potrebné jednotlivé časti ľudského oka tvoriace jeho optický systém. Jedná sa o rohovku, komorovú tekutinu, šošovku a sklovec. Optický systém sústreďuje lúče svetla tak, aby sa ich ohnisko vytvorilo na sietnici. V prípade poruchy niektorých častí dráhy svetelného vnemu dochádza k zhoršeniu, skresleniu alebo úplnej strate videnia. Vplyvom porúch sa na sietnici nevytvorí ostrý obraz a vznikajú refrakčné vady, ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a ďalšie.

K vytvoreniu ostrého obrazu je dôležitá aj transparentnosť optických prostredí, hustota a zapojenie fotoreceptorov v danom mieste sietnice, nepoškodená zraková dráha a zrakové centrá a mnoho ďalších pomocných zariadení, ktoré v dokonalej súhre zabezpečujú akomodáciu, konvergenciu, reguláciu osvitu a ochranu oka.

Optická mohutnosť ľudského oka

Viditeľný obraz môžu vytvoriť len lúče s vlnovou dĺžkou 400 - 760 nm. Usmernenie svetelných lúčov do jedného bodu na sietnici sa nazýva optická mohutnosť oka alebo sila lomivosti a je určená zakrivením svetlolomných plôch oka a indexom lomu. Optická lomivosť sa udáva v dioptriách.

Najdôležitejšie lámavé plochy oka sú rohovka a šošovka. Optická lomivosť rohovky je asi 43 dioptrií a šošovky 20 dioptrií. Optická lomivosť oka však nie je stále rovnaká, ale môže sa meniť v závislosti na tom, či sa pozeráme do diaľky alebo do blízka. Je to dané elasticitou šošovky, ktorá umožňuje zmenu jej zakrivenia a tým aj zmenu optickej lomivosti. Táto činnosť, nazývaná akomodácia (prispôsobenie sa), nám umožňuje vidieť ostro predmety vzdialené aj blízke. Pri pohľade do blízka sa musí oko prispôsobiť, šošovka sa viac vydúva, čím zvyšuje svoju optickú lomivosť. Naopak, pri pohľade do diaľky (predmety vzdialené viac ako 5-6 metrov od oka) sa šošovka splošťuje a zmenšuje svoju optickú lomivosť. Napríklad pri čítaní zo vzdialenosti 25 cm musí šošovka zvýšiť svoju dioptrickú hodnotu o 4 dioptrie, pri čítaní z 33 cm o 3 dioptrie. Všetko sa to deje automaticky, bez našej vôle. S vekom, keď sa šošovka stáva menej pružnou, je čoraz ťažšie pozorovať blízke predmety. Preto musia starší ľudia na čítanie alebo pri práci na blízko používať okuliare.
Refrakcia oka

Dôležitou podmienkou, aby sa obraz na sietnici zobrazil, je správny vzájomný pomer medzi lomivou silou oka a jeho dĺžkou. Tento vzťah sa nazýva refrakcia. Ak je pomer vyrovnaný, svetelné lúče sa lámu do jedného bodu na sietnici. Takéto oko nazývame emetropické. Ak nie je pomer vyrovnaný v dôsledku väčšej dĺžky oka alebo zvýšenej optickej lomivosti, leží ohnisko pred sietnicou, čo má za následok neostré videnie predmetov okolitého sveta. Takúto chybu nazývame krátkozrakosť. Ak je dĺžka oka príliš krátka, alebo sila lomivosti malá, leží ohnisko za sietnicou. Takúto chybu voláme ďalekozrakosť.

Ako pracuje ľudské oko

oko-analyzaK dokonalému zrakovému vnímaniu sú potrebné jednotlivé časti ľudského oka tvoriace jeho optický systém. Jedná sa o rohovku, komorovú tekutinu, šošovku a sklovec. Optický systém sústreďuje lúče svetla tak, aby sa ich ohnisko vytvorilo na sietnici. V prípade poruchy niektorých častí dráhy svetelného vnemu dochádza k zhoršeniu, skresleniu alebo úplnej strate videnia. Vplyvom porúch sa na sietnici nevytvorí ostrý obraz a vznikajú refrakčné vady, ako krátkozrakosť, ďalekozrakosť, astigmatizmus a ďalšie.

Kruhy pod očami

kruhy-pod-ocamiO tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ako ich pomocou mejkapu dokonale zakryť. Väčšinou sa uspokojíme s vysvetlením, že sme sa nevyspali dostatočne a tým tento problém zmažeme zo sveta. Lenže si treba uvedomiť, že kruhy alebo opuchy pod očami môžu signalizovať napríklad aj niečo vážnejšie.

Slzy a slzný film

slzyJednou zo základných podmienok normálnej činnosti oka je primerané zvlhčovanie povrchu oka slzami. Nedochádza pri tom ani k hromadeniu sĺz alebo ich stekaniu na tvár. Slzy môžeme jednoducho definovať ako tekutinu, ktorá vyteká z našich očí, keď plačeme alebo keď naše oči „slzia“ – napríklad pri podráždení. Sú kvapalným produktom slzných, hlienových a tukových žliaz. V prípade, že dôjde k podráždeniu predného segmentu oka alebo k emočnému vzrušeniu, produkcia sĺz sa až niekoľkonásobne zvyšuje.

Refrakčné poruchy oka

Refrakčné, čiže očné vady - poruchy sú sprevádzané zníženým, nepresným, alebo zahmleným videním. Medzi najčastejšie patrí ďalekozrakosť (hypermetropia), krátkozrakosť (myopia) a astigmatizmus. Všetky majú jedno spoločné – dajú sa korigovať nosením dioptrických skiel, alebo kontaktných šošoviek.

Farba očí

Modré okoHnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje paleta ďalších farieb, ktoré sú určitou kombináciou už spomínaných farieb. Mnoho ľudí sa rodí s ťažko opísateľnými šedými očami, ktoré sa počas vývoja menia na modrú či hnedú farbu. Koľko však v skutočnosti naozaj o farbe očí vieme?

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...