O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ako ich pomocou mejkapu dokonale zakryť. Väčšinou sa uspokojíme s vysvetlením, že sme sa nevyspali dostatočne a tým tento problém zmažeme zo sveta. Lenže si treba uvedomiť, že kruhy alebo opuchy pod očami môžu signalizovať napríklad aj niečo vážnejšie.

kruhy pod ocami

Kde a ako vznikajú kruhy pod očami

Kruhy pod očami môžu byť prejavom vyčerpanosti, nedostatku spánku, únavy, stresu, nedostatku čerstvého vzduchu, pôsobenia slnečných lúčov, prílišnej námahy očí, nesprávnej životosprávy. Na druhej strane však môže ísť aj o vážnejšie ochorenie, napríklad srdca, obličiek, štítnej žľazy alebo metabolických ochorení. Pri pretrvávajúcom stave treba navštíviť lekára.

Sfarbenie kruhov pod očami môže byť dôležitou pomôckou pre lekára, ktorým smerom by mal pátrať po príčine. „Napríklad pri ochoreniach srdca je prietok krvi vlásočnicami spomalený a koža sa sfarbí do modra. Ak sú naopak cievy roztiahnuté, napríklad pri zápaloch, koža je červená.“ Niekedy sú kruhy len prejavom krátkodobej zmeny v organizme, napríklad pri menštruácii alebo počas tehotenstva.

Prečo sa kruhy pod očami tvoria a oči opúchajú ?

Za tmavé kruhy pod očami môže spomalená mikrocirkulácia v jemnej pokožke pod očami. Jej hrúbka je len 0,1milimetra a podkožné tkanivo riedke, preto ľahko prijíma tekutinu. Keď sa cievy pri únave roztiahnu, aby priviedli k očiam viac krvi, tá sa pod tenkou pokožkou javí ako modrá, alebo modrošedá plocha. Tento tmavomodrý odtieň je krv, ktorá prechádza cievkami vedúcimi hneď pod povrchom kože. To znamená, že zmeny prekrvenia sa tu rýchlo prejavia práve vo forme nepekných opuchov. Je to tak pri zápaloch mihalníc, oka a jeho okolia, pri zápale prínosových dutín, slzných ústrojov. Tak isto pri alergiách, po bodnutí hmyzom, pri žihľavke, chorobách obličiek, srdca, štítnej žľazy, hlavne pri jej zníženej činnosti sú opuchy časté a môžu celkom uzavrieť očnú štrbinu. Po odstránení príčiny opuchy zvyčajne miznú.

Vytváranie opuchov môže byť aj dedičné. Niektorí ľudia sa celé roky trápia s takým druhom opuchov, ktoré po zobudení po hodine alebo dvoch samovoľne miznú. Dôvodom môže byť, že mihalnice jednak chránia oko pred poranením, nečistotou a oslnením, jednak svojimi pohybmi rozotierajú slzný film po povrchu oka a pohyby viečok tiež podporujú nasávanie prebytočných sĺz do slzných ciest. Počas spánku však nežmurkáme, a teda nepracuje svalová pumpa, ktorá presúva tekutinu z vlásočníc, takže je spomalený krvný prietok a riedke podkožné tkanivo ľahko nasaje tekutinu a vznikne mierny opuch. Po zobudení sa pravidelným žmurkaním počas spánku nahromadená tekutina odplaví a opuch vymizne. Samozrejme, nemáme na mysli opuchy, ktoré sú prejavom ochorenia.

Ako sa zbaviť kruhov pod očami?

Spôsobov na ich odstránenie je niekoľko. Pokiaľ problém pretrváva dlhodobo, treba bezpodmienečne navštíviť lekára. Ak však ide o krátkodobú záležitosť, mali by sme sa najviac zamyslieť nad úpravou životosprávy, dostatkom kvalitného spánku a primeraným príjmom tekutín a vitamínov. Čo sa týka stresu, tomu sa ťažko vyhneme, pretože sme mu vystavení denne. Ale pokiaľ má človek ako-tak pravidelnú životosprávu, aj stres znáša lepšie.

Samostatnú kapitolu pri kruhoch a opuchoch očí tvoria rôzne alergény v krémoch a kozmetických či dekoratívnych prípravkoch. „Niekedy však vôbec nemusíme o svojej alergii vedieť a často na ňu prídeme až po použití prípravku, keď vznikla alergická reakcia a následný opuch. Pokiaľ sme takúto nepríjemnú skúsenosť zažili, treba ihneď navštíviť odborného lekára - alergológa. V súčasnosti je v drogériách, lekárňach či kozmetických salónoch v ponuke celý rad prípravkov a očných krémov. Je dobré, ak obsahujú retinol.