Prejavy presbyopie
- Podrobnosti
- Očné chyby a refrakčné poruchy »
- Presbyopia
- Napísal: Videnie.sk
Presbyopia je porucha spôsobená fyziologickým starnutím vnútroočnej šošovky. Tá postupne znižuje svoju plasticitu a elasticitu, zväčšuje a zhutňuje sa jej jadro, sklerotizujú šošovkové vlákna, šošovke pribúda na objeme a tým dochádza k pozvolnému poklesu akomodačného výkonu, ktorý je ireverzibilný.
Aj napriek tomu, že sklerotizácia začína už s vytvorením šošovky, pozorovať ju môžeme až keď úbytok akomodácie spôsobí problémy pri práci do blízka.
Ako sa prejavuje presbyopia?
Vznik presbyopie je závislý na okolitej teplote a predovšetkým veku človeka, ale aj na refrakčnom stave oka. V prípade emetropa (bez refrakčnej vady) je to približne po štyridsiatom roku života. U hypermetropov (ďalekozrakých) začína presbyopia skôr, u myopov (krátkozrakých) neskôr alebo sa v určitých prípadoch problémy nemusia objaviť vôbec.
Presbyop si najčastejšie pomáha oddiaľovaním textu, zakláňaním hlavy, čítaním pri jasnejšom svetle, kedy sa zúžia zorničky. Tieto problémy nastupujú skôr a sú výraznejšie u tých ľudí, ktorých zamestnanie vyžaduje dlhodobé sústredenie sa na blízku vzdialenosť.
Presbyopia je vlastne úbytok akomodačnej rezervy, takže sa ju snažíme nahradiť vhodným spojným okuliarovým sklom, aby mohol človek pracovať na blízko s očným pohodlím. Približne sa dá povedať, že prídavok do blízka v 45 rokoch je 0,5 – 1 dioptria, v 50 rokoch 1,5 – 2 dioptrie a za každých ďalších 5 rokov sa zvyšuje o 0,5 dioptrie. Rozdiel medzi diaľkou a blízkom tak vekom dosiahne približne 2,5 až 3 dioptrie. Vývin presbyopie však býva individuálny.