Zelený zákal - glaukóm
Glaukóm - ľudovo nazývaný zelený zákal je chronické ochorenie zrakového nervu, ktoré v prípade neskorej diagnózy a nedostatočnej liečby vedie k ťažkému poškodeniu zraku až k slepote. Vo svete je evidovaných viac ako 70 mil. ľudí trpiacich na zelený zákal. Viac ako polovica z nich sa začína liečiť neskoro a na druhej strane, na základe najnovších poznatkov o tomto ochorení, sa ukazuje, že mnoho ľudí sa lieči zbytočne. Glaukóm oka je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách.
Súvisiace odkazy
Odporúčané odkazy
Najnovšie články


Príčinu vzniku glaukómu ešte aj dnes detailne nepoznáme. Čo je dostatočne preukázané je, že genetika hraje významnú rolu vo výskyte zeleného zákalu.
Vysoký očný tlak je pri zelenom zákale jedným z hlavných rizikových faktorov poškodenia zrakového nervu. Tieto poškodenia sú nezvratné. Očný tlak je tlak vo vnútri očnej gule a jeho hodnota závisí od rovnováhy medzi tvorbou a odtokom vnútroočnej tekutiny. Normálne hodnoty sa pohybujú v rozmedzí 10 až 22 mmHg. To však platí, len ak má pacient štandardnú hrúbku rohovky.
Medzi rizikové faktory vzniku glaukómu patrí vysoký krvný tlak, skleróza a cukrovka. Dôležitú úlohu hrá dedičnosť a anatomické zvláštnosti. Neskoré zistenie diagnózy a nedostatočná liečba môže viesť k vážnemu poškodeniu zraku až k slepote.
Existuje niekoľko foriem glaukómu. Takzvaný primárny glaukóm oka, ktorý nie je podmienený iným očným ochorením, sa vyskytuje v dvoch základných formách. Prvá a najčastejšia je nebezpečná tým, že pacient nemusí mať žiadne výrazné ťažkosti. Ochorenie sa zistí väčšinou náhodne pri preventívnej očnej prehliadke alebo pri predpisovaní okuliarov. Záchvatovitá forma zeleného zákalu nie je tak nebezpečná, nakoľko bolesť postihnutého oka, náhle zhoršenie zraku, vracanie a celkový zlý stav pacienta ho rýchlo privedú k lekárovi.
Ďalej existuje glaukóm s normálnym očným tlakom. Na potvrdenie alebo vylúčenie tejto diagnózy nestačí iba zmeranie očného tlaku. Potrebné je tiež vyšetrenie očného pozadia, vyšetrenie počítačovým perimetrom a vyšetrenie zrakovej ostrosti. Takto však dokážeme spoľahlivo diagnostikovať len plne rozvinutý glaukóm, ktorého liečba už nemusí byť úspešná. Glaukóm v počiatočnom štádiu týmito štandardnými vyšetrovacími metódami nemôžeme spoľahlivo ani potvrdiť ani vylúčiť.
Liečba glaukómu je zvyčajne celoživotná a individuálna, nemožno ho vyliečiť, ale môžeme aspoň zmierniť alebo zastaviť jeho ďalší progres. Terapia sa začína konzervatívnou liečbou každodenným podávaním očných kvapiek. V prípade, že už nie je tato liečba úspešná, sa pristupuje k laserovej alebo chirurgickej liečbe.
Rizikové faktory zeleného zákalu
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Zelený zákal - glaukóm
- Napísal: Videnie.sk
Glaukóm – zelený zákal je možné špecifikovať ako skupinu chorobných stavov oka, kedy vznikajú zmeny na zrakovom nerve a dochádza k progresívnemu poškodzovaniu papily tohto nervu. Vznik glaukómu ovplyvňuje množstvo rôznych rizikových faktorov, ktoré často krát nedokážeme nijakým spôsobom eliminovať a je preto dobré vedieť, či náhodou práve u mňa nie je pravdepodobnosť vzniku tohto ochorenia väčšia.
Zelený zákal oka - glaukóm
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Zelený zákal - glaukóm
- Napísal: Videnie.sk
Glaukóm, ľudovo povedané zelený zákal je chronické ochorenie zrakového nervu, ktoré v prípade neskorej diagnózy a nedostatočnej liečby vedie k ťažkému poškodeniu zraku až k slepote. Vo svete je evidovaných viac ako 70 mil. ľudí trpiacich na zelený zákal. Viac ako polovica z nich sa začína liečiť neskoro a na druhej strane, na základe najnovších poznatkov o tomto ochorení, sa ukazuje, že mnoho ľudí sa lieči zbytočne. Glaukóm oka je najčastejšou príčinou slepoty vo vyspelých krajinách.
Liečba glaukómu - zeleného zákalu
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Zelený zákal - glaukóm
- Napísal: Videnie.sk
Poškodené vlákna zrakového nervu už nie je možné žiadnym spôsobom nahradiť. Glaukóm (zelený zákal) preto nemožno doposiaľ vyliečiť, môžeme len do určitej miery zmierniť poprípade zastaviť jeho ďalší postup. Čím viac je zrakový nerv pri určitom vnútroočným tlakom poškodený a čím viac vlákien už odumretých, tým viac je potreba vnútroočný tlak znížiť. Podľa toho, ako razantne potrebujeme vnútroočný tlak znížiť, volíme buď konzervatívnu, laserovú alebo chirurgickú liečbu . Kvapky sú ho schopné znížiť ľahko, operácia má väčšinou väčší efekt.