Najčastejšie zápaly oka

zapal-okaZápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto článku ich popíšeme len veľmi stručne a postupne budeme pridávať podrobnejšie články o konkrétnych zápalových ochoreniach oka. Zápaly očí môžu postihovať takmer každú časť oka a jeho okolia. Stručne ich môžeme rozdeliť na zápaly predného a zadného segmentu oka - vnútroočné zápaly a zápaly v okolí oka.

Zápal spojiviek (conjunctivitis)

Zápaly spojiviek patria medzi najčastejšie očné ochorenia a pravdepodobne si ho „užil“ takmer každý z nás. Príčiny zápalu spojiviek môžu byť infekčné, neinfekčné, alergické alebo pridružené k inému ochoreniu. Pôvodcami sú baktérie, vírusy alebo parazity. Do očí sa obvykle zanesie špinavými prstami, vodou z bazéna alebo napríklad spoločným uterákom.

Hlavnými príznakmi zápalu spojiviek je silné začervenanie, bolesť alebo svrbenie očí a vodnatá alebo hlienovitá sekrécia. Často býva pocit prítomnosti cudzieho telieska v oku. Pri zápale spojiviek bývajú postihnuté väčšinou obe oči, na jednom z nich však môže zápal vzniknúť skôr ako na druhom. V niektorých prípadoch môže byť postihnuté len jedno oko – napr. chlamídiové alebo vírusové infekcie.

Zápal spojiviek obvykle nie je veľmi nebezpečný a jeho liečbu zvládnete aj sami doma. Používajú sa najčastejšie kvapky ako Ophtalmoseptonex alebo oplachy oka bórovou vodou. Každé oko sa ošetruje zvlášť. Pokiaľ zápal spojiviek po niekoľkých dňoch neustúpi, je dobré vyhľadať očného lekára.

Zápal rohovky

Zápaly rohovky bývajú oveľa nebezpečnejšie ako zápaly spojiviek. Môžu spôsobovať zníženie zrakovej ostrosti a v najhoršom prípade až stratu zraku. Príčinou zápalu rohovky bývajú bakteriálne ale častejšie vírusové zápaly. Príznakmi je očná bolesť rôzneho druhu, pocit cudzieho telieska v oku, strata lesku rohovky, začervenané oči, napuchnuté oči, svetloplachosť a poruchy videnia.

V tomto prípade by sa návšteva u lekára nemala príliš odkladať. Podráždenie môžu zmierniť výplachy vlažnou slanou vodou. Bolesť zmierňujú aj chladné obklady a v raných fázach hojenia vám lekár pravdepodobne odporučí obväz na obe oči, ktorý zabraňuje ich pohybom a pomáha urýchliť hojenie.

Liečba zápalu rohovky spočíva v použití kvapiek, ktoré sa predpisujú podľa vyvolávacej príčiny. V krajnom prípade môže byť nevyhnutný aj operačný zákrok, kedy sa odstráni odumreté tkanivo rohovky. Počas liečby zápalu je dobré nevystavovať sa ostrému svetlu, nosiť tmavé okuliare, minimalizovať prácu s počítačom alebo pozeranie televízora.

Vnútroočné zápaly

Zápaly dúhovky, vráskovcového telieska a zadného segmentu oka bývajú združené s viac či menej výrazným zhoršením zraku. Iridocyklitída (zápal dúhovky a vráskovca) je zapríčinená bakteriálnou, vírusovou alebo pliesňovou infekciou buď pri perforujúcich poraneniach oka alebo krvnou cestou. Inou príčinou môže byť chronické reumatické ochorenie. Podobné príčiny, ale aj parazitárna infekcia môžu vyvolať chorioretinitídu (zápal cievovky a sietnice). Ak je vyvolávajúca infekčná príčina zvlášť výrazná alebo je znížená odolnosť organizmu, môže infekčný proces zachvátiť celú strednú a vnútornú vrstvu oka. Vtedy hovoríme o endoftalmitíde. Ak infekčný proces zachváti všetky štruktúry oka vrátane vonkajšieho obalu, hovoríme o panoftalmitíde. Obe ochorenia sú mimoriadne závažné, spôsobujú zníženie až stratu zrakovej ostrosti a sú bolestivé.

Zápaly v okolí oka

K najčastejším zápalom patrí jačmeň oka (hordeolum). Ide o hnisavý zápalový proces mazovej žľazy pri koreni riasy na vonkajšom okraji mihalníc. Zápalový proces mazovej žliazky na vnútornej strane mihalníc (chalazion) môže prebiehať ako akútny alebo chronický zápal, ľudovo nazývaný „studený jačmeň“.

Vážnejšie ochorenie je akútny alebo chronický zápal slzných žliaz. Zvlášť nepríjemný je zápal slzníka, ktorý obvykle vzniká u novorodencov pri nepriechodnosti slzných bodov. Vrodená nepriechodnosť slzných ciest je anomália postihujúca 6 – 8 percent novorodencov. Prekážka priechodnosti je obvykle lokalizovaná v dolnej časti odvodných slzných ciest, v slzovode.

Navonok sa nepriechodnosť prejavuje vlhším okom alebo prebytkom sĺz, ktoré pretekajú cez okraj viečka. Obvykle sa však skoro pripojí infekčná zložka, ktorá v kultivačne výhodnom prostredí slzného vaku privodí premnoženie mikróbov a následne hnisavú sekréciu, ktorá spätne prechádza na spojovku a vyvolá jej zápal. Väčšinou je potrebné mechanické spriechodnenie kanálika sondou. Sondáž je najvhodnejšia v období 2. –3. mesiaca, neskôr je takisto možná, ale pre lekára i dieťa náročnejšia.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...