Šedý zákal - katarakta

sedy-zakalJedná sa o očné ochorenie, ktoré sa prejavuje zákalom očnej šošovky a o niečo častejšie sa vyskytuje u žien ako u mužov. Zdravá šošovka je číra a keď sa skalí, získava zrenica miesto obvyklej čiernej farby sivastý odtieň. To bráni priechodu lúčov svetla na sietnicu a dochádza k poklesu zrakovej ostrosti, zahmlenému videniu, pocitu stále špinavých okuliarov, prechodnému dvojitému alebo horšiemu videniu (napríklad pri riadení auta) a poruche farebného videnia, narastajúcej krátkozrakosti a astigmatismu.

Súvisiace odkazy

Odporúčané odkazy

Najnovšie články

Revolúcia liečby sivého zákalu – vnútroočné šošovky
Hoci sa pokusy o implantáciu očných šošoviek robili už skôr, o skutočnom úspechu môžeme hovoriť až s vynálezom Sira Harolda Ridleyho,...
Čo to je sivý zákal a ako vzniká?
Katarakta alebo sivý zákal je ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí ako prejav starnutia (u osôb vo veku medzi 65 a 75...
História sivého zákalu
Sivý zákal postihuje mladých i starých, ženy i mužov, ale našťastie už jeho liečba nie je ťažká a problematická, ako to bývalo skôr....
Operácia šedého zákalu
V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) odstrániť a videnie zlepšiť. Jedinou...

Zníženie priehľadnosti šošovky môže viesť v neskorších štádiách až k úplnej strate zraku a v rozvojových krajinách je jednou z najčastejších príčin oslepnutia. Najčastejšie sa vyskytuje u starších ľudí ako prejav starnutia. Výnimkou nie sú ani prípady u novorodencov, kedy býva príčinou vnútromaternicová infekcia matky v priebehu tehotenstva alebo rôzne genetické poruchy.

Ojedinele vzniká šedý zákal ako vedľajší účinok užívania liekov, pri ochorení diabetes mellitus, po poranení oka, ako následok röntgenového, infračerveného alebo UV-žiarenia, po vystaveniu zraku toxickým látkam, pri dlhodobom užívaní niektorých liekov pri ich očnom, celkovom, ústnom alebo inhalačnom podávaní (hlavne kortikosteroidov), pri chronickom zápale cievovky a po úrazoch elektrickým prúdom. Pravdepodobnosť vzniku sivého zákalu je väčšia napríklad pri cukrovke, atopii alebo galaktosémii.


Niektorí pacienti sa najprv sťažujú na silné príznaky oslepenia, napríklad keď svieti slnko alebo pri proti osvetleniu, napr. protiidúceho auta. Keďže dochádza k metabolickým zmenám vnútri šošovky, neexistujú v súčasnej dobe žiadne lieky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal odstrániť. Jedinou možnosťou obnovy videnia a navrátenie zrakovej ostrosti je operačný zákrok, pri ktorom sa z oka odstráni skalená vnútroočná šošovka a nahradí sa šošovkou umelou. Operácia šedého zákalu sa robí v lokálnej anestézii. Preto je nutné každoročne absolvovať komplexnú očnú lekársku prehliadku. Očný lekár vás vyšetrí po rozšírení zreničky očnou štrbinovou lampou.

Vzhľadom na to, že pri šedom zákale ide o pomalý a postupný proces, väčšinou sa táto očná choroba zistí až v neskoršom štádiu. Preto je vhodné každoročne absolvovať komplexnú očnú lekársku prehliadku a to u ľudí nad 50 rokov. Diagnostika katarakty je relatívne jednoduchá, stačí len navštíviť už spomínaného očného lekára, ktorý vás vyšetrí očnou štrbinovou lampou po rozšírení zreničky. Liečba šedého zákalu je väčšinou operačná a výsledkom je navrátenie očnej ostrosti.

Revolúcia liečby sivého zákalu – vnútroočné šošovky

katarakta-temporalny-rohovkovy-rezHoci sa pokusy o implantáciu očných šošoviek robili už skôr, o skutočnom úspechu môžeme hovoriť až s vynálezom Sira Harolda Ridleyho, ktorý 29. novembra 1949 uskutočnil v Londýne prvú implantáciu vnútroočnej šošovky z plexiskla. A ako na svoj geniálny nápad prišiel? Počas vojny Ridley pracoval ako lekár na vojenskej základni, kde sa stretával s letcami, ktorým zostali v očiach zaseknuté kúsky plexiskla, z ktorých boli vyrobené kabíny stíhačky. Cudzie teleso v oku znamená vážne komplikácie a často stratu oka, Ridleyho však zaujalo, že v tomto prípade oko kúsky plastu bez problémov prijalo.

História sivého zákalu

intumescentna-kataraktaSivý zákal postihuje mladých i starých, ženy i mužov, ale našťastie už jeho liečba nie je ťažká a problematická, ako to bývalo skôr. Poďte sa s nami pozrieť do histórie, ale i súčasnosti katarakty, ktorej liečba je dnes už úplne bežná, avšak predtým to rozhodne taká prechádzka ružovou záhradou nebola. Presvedčte sa sami...

Čo to je sivý zákal a ako vzniká?

lamelarna-kataraktaKatarakta alebo sivý zákal je ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje u starších ľudí ako prejav starnutia (u osôb vo veku medzi 65 a 75 rokmi sa senilná katarakta vyskytuje až v 60 %). Výnimkou ale nie sú ani prípady u novorodencov, kedy najčastejšie býva príčinou vírusové ochorenie matky v priebehu tehotenstva alebo rôzne genetické poruchy.

Operácia šedého zákalu

operacia-okaV súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) odstrániť a videnie zlepšiť. Jedinou možnosťou obnovy videnia je operačný zákrok, pri ktorom sa z oka odstráni skalená vnútroočná šošovka a nahradí sa šošovkou umelou.

Najnovšie články

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Máte “lenivé oko”? Tupozrakosť môže nepríjemne ovplyvňovať vaše videnie

Tupozrakosť je ochorenie oka, ktoré si zväčša spájame s deťmi a vybaví sa nám pri nich okluzor, ktor...

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Nebojte sa laserovej operácii zraku. Podstúpili ju aj lekári z kliniky OFTUM!

Operácie oka sú čoraz populárnejšie a samotné zákroky sú rýchlejšie a bezbolestné. Desiatky tisíc sp...

3 TOP metódy korekcie zraku

3 TOP metódy korekcie zraku

Oftalmológia patrí v súčasnosti medzi najrýchlejšie napredujúce odvetvia. Neustále pribúdajú nové me...

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Získajte ostrý zrak za pár minút, vďaka zákroku RelexSmile!

Klinika OFTUM priniesla v roku 2015 do Košíc jedinečný operačný zákrok metódou ReLExSmile 3D, vyvinu...

Odporúčané články

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Mušie krídlo (lietajúce mušky) - muscae volitantes

Zrakové podnety do oka prichádzajú normálne z vonkajšieho prostredia, ale môžu byť ovplyvnené rôznym...

Operácia šedého zákalu

Operácia šedého zákalu

V súčasnej dobe neexistujú žiadne lieky či kvapky, ktoré by mohli vzniknutý šedý zákal (kataraktu) o...

Rohovka

Rohovka

Rohovka je predná, priehľadná, elastická a najviac zakrivená časť vonkajšej väzivovej vrstvy oka. Má...

Sietnica

Sietnica

Sietnica je vlastným orgánom zraku a tvorí vnútornú vrstvu oka. Pokrýva celú dutinovú stranu očnej g...

Diabetická retinopatia

Diabetická retinopatia

Cukrovka (diabetes mellitus) je závažné ochorenie, ktoré má dôsledky pre množstvo orgánov ľudského t...

Najčítanejšie články

Bolesti oka

Bolesti oka

Orgánom zraku je oko a práve vďaka zraku prijímame väčšinu podnetov z vonkajšieho prostredia. Keď ná...

Kruhy pod očami

Kruhy pod očami

O tmavých kruhoch pod očami sa rozpráva relatívne málo, a keď, tak väčšinou v súvislosti s návrhmi, ...

Farba očí

Farba očí

Hnedá, modrá a zelená farba predstavujú najrozšírenejšie farby našich očí. Popri nich však existuje ...

Najčastejšie zápaly oka

Najčastejšie zápaly oka

Zápaly oka sú veľmi obsiahle téma a nie je možné ich podrobne popísať v jednom článku, takže v tomto...

Multifokálne sklá

Multifokálne sklá

Postupne zisťujete, že pri čítaní novín alebo knihy už nemáte dostatočne dlhé ruky na to, aby ste si...