Prejavy keratokonusu
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Keratokonus
- Napísal: Videnie.sk
Prvé prejavy keratokonusu sú zistené prevažne v druhom decéniu a to medzi desiatym a osemnástym rokom života, hlavne v prepubertálním a pubertálnom veku. Dochádza k progresívnemu zhoršovaniu zrakovej ostrosti, ktoré pokračuje až do stredného veku. Rozvoj ochorenia pozorujeme väčšinou najprv na jednom oku, ale pacient vyhľadá odbornú pomoc až v prípade zníženého videnia aj na druhom oku, ktoré sa môže prejaviť až po niekoľkých rokoch. Niekedy možno ochorenie odhaliť v rámci prevencie na školách.
Ak keratokonus prepukne v ranom veku, očakáva sa stabilizácia a zastavenie stenšovania a vyklenovania rohovky a prípadné zakaľovanie rohovky približne okolo 30. roku veku. Ak sa ochorenie prejaví v neskoršom veku, napríklad u žien v období klimaktéria, sú prejavy ochorenia menej búrlivé a vyklenovanie rohovky väčšinou nedosahuje nadmerných nepravidelností.
Subjektívne príznaky ochorenia
Prvým príznakom prejavu keratokonusu býva zhoršujúca sa zraková ostrosť, zvyčajne najprv na jednom oku a následne aj u oka druhého. V počiatočných štádiách chronického keratokonusu dochádza u postihnutých osôb k nárastu krátkozrakosti, k nej sa pridáva spočiatku pravidelný astigmatizmus, ktorý neskôr prechádza v astigmatizmus nepravidelný (výsledok paracentrálneho vyklenovania a stenčovania rohovky).
Typické sú časté zmeny refrakcie, ktoré od určitého stupňa nevedú k zlepšeniu zrakovej ostrosti. A to aj v pŕipade korekcie okuliarmi aj kontaktnými šošovkami. Ďalej sa môže vyskytovať monokulárna diplopia, dvojité videnie a deformácie obrazu. Môže sa tiež objavovať svetloplachosť, zvýšené slzenie a časté je aj šúchanie očí.
Dôležité je všimnúť si aj pacientovej kože. Keratokonus má súvislosť s alergickými ochoreniami, predovšetkým s atopickým ekzémom. Pacienti s týmto postihnutím mávajú krehké nechty, jemné, nelesklé vlasy. Asi 30% pacientov s keratokonusom sú atopici. To poukazuje na narušený imunitný systém, ktorý na základe genetických zvláštností patologicky reaguje. Pacienti s keratokonusom často vykazujú aj psychické zmeny.
Objektívne príznaky
Objektívne príznaky, ktoré pozorujeme u pacientov s keratokonusom, sa líšia jednak podľa typu ochorenia, kedy rozlišujeme chronický a akútny keratokonus. U chronického keratokonu sa objavujú jednotlivé príznaky podľa prebiehajúceho štádia ochorenia, ktoré sa vyvíja a progreduje v priebehu niekoľkých rokov. Akútna forma keratokonusu vzniká až v neskorých štádiách ochorenia, kedy dochádza k ruptúre Descementovy membrány.
V prípade spozorovania vyššie uvedených príznakov je vhodné čo najskor navštíviť očného lekára a vďaka včasnej diagnóze je možné pomocou rôznych metód keratokonus stabilizovať alebo dokonca eliminovať úplne.