Keratokonus
Kerotokonus je nezápalové degeneratívne ochorenie rohovky, pri ktorom sa určitá časť rohovky (ktorá je zvyčajne guľovitého tvaru) kužeľovito vyklenuje, nepravidelne lomí, dochádza k jej stenčovaniu a rohovka sa jednoducho povedané nepravideľne deformuje. Tým sa môže postupne meniť potreba korekcie zraku a takmer vždy dochádza k zhoršovaniu videnia a vzniku nepravidelného astigmatizmu.
Súvisiace odkazy
Odporúčané odkazy
Najnovšie články


Keratokonus postihuje približne 0,5% populácie v produktívnom veku a samotné príčiny vzniku keratokonusu nie sú dokonca ani v súčasnosti úplne objasnené. Veľkú rolu pri vzniku tohto ochorenia hrá genetika a to vo väčšine prípadoch. Ďalšou príčinou vzniku môžu byť hormonálne zmeny, nedodržiavanie odporúčanej dĺžky nosenia kontaktných šošoviek a ich prenášanie a dokonca ku vzniku keratokonusu môže viesť aj časté trenie očí.
Predná plocha rohovky zohráva veľmi dôležitú úlohu pri refrakčnom stave oka, teda aj pri samotnom videní a preto sa prejaví aj malá zmena jej polomeru krivosti. Ochorenie je väčšinou , väčšinou však nevzniká súčasne na oboch očiach a miera postihnutia môže byť na jednom a druhom oku taktiež rôzna. Vyklenutie a stenčovanie rohovky postupuje a vedie k rozvoju krátkozrakosti či astigmatizmu a postupne dochádza k zhoršovaniu videnia. Najčastejšie vzniká v období dospievania, ale k jej vzniku môže prísť aj u detí mladších ako šesť rokov alebo u žien v klimaktériu.
Často býva keratokonus diagnostikovaný v kombinácii s iným ochorením. Môže to byť napríklad atopický ekzém, Downov syndróm, Marfanov syndróm, astma bronchiale a alergie rôzneho druhu. Jedná sa o vrodenú chorobu oka s familiárnym výskytom. Pri liečbe zohráva dôležitú úlohu správna životospráva, dodržiavanie pitného režimu, dostatok vitamínov a kvalitný spánok. K prepuknutiu ochorenia môžu prispieť aj hormonálne zmeny a niektoré lieky.
Pacienti s keratokonom majú krehké nechty, jemné nelesklé vlasy a veľkú potrebu trenia očí. Korekcia alebo náprava keratokonusu je aj napriek veľkému pokroku relatívne komplikovaná. V počiatočných štádiách je možné toto ochorenie korigovať okuliarmi. Ďalšou možnosťou je aplikácia kontaktných šošoviek, najčastejšie sa používajú tvrdé kontaktné šošovky. S postupujúcou progresiou je nutné pristúpiť k chirurgickému operačnému riešeniu liečby. Po zvážení všetkých indikačných kritérií existuje viac operačných metód a je na rozhodnutí lekára, ktorý typ operácie zvolí.
Možnosti liečby keratokonusu
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Keratokonus
- Napísal: Videnie.sk
Keratokonus je stav, kedy rohovka, ktorá je obvykle guľovitého tvaru, je kužeľovito vyklenutá a nepravidelne lomivá. To má za následok zhoršenie videnia. Ochorenie je väčšinou obojstranné a miera postihnutia je obvykle na jednom a druhom oku rôzna. Vyklenutie a stenšovanie rohovky väčšinou pomaly alebo rýchlejšie postupuje a vedie k rozvoju krátkozrakosti a astigmatizmu a postupne dochádza k zhoršovaniu videnia.
Prejavy keratokonusu
- Podrobnosti
- Choroby oka »
- Keratokonus
- Napísal: Videnie.sk
Prvé prejavy keratokonusu sú zistené prevažne v druhom decéniu a to medzi desiatym a osemnástym rokom života, hlavne v prepubertálním a pubertálnom veku. Dochádza k progresívnemu zhoršovaniu zrakovej ostrosti, ktoré pokračuje až do stredného veku. Rozvoj ochorenia pozorujeme väčšinou najprv na jednom oku, ale pacient vyhľadá odbornú pomoc až v prípade zníženého videnia aj na druhom oku, ktoré sa môže prejaviť až po niekoľkých rokoch. Niekedy možno ochorenie odhaliť v rámci prevencie na školách.