S vyvíjaním stále novších technológií rastú aj možnosti čo najkvalitnejšej a najlepšej ochrany zraku. S rokmi sa vytvárajú čoraz lepšie a kvalitnejšie okuliarové rámy pre váš komfort a spokojnosť. Široké sortimenty okuliarových rámov sú naozaj bohaté a zaručene si vyberie každý. Korekcia zraku už nepredstavuje problém ako kedysi, dnes je naopak výber najvhodnejšieho okuliarového rámu skôr zábavou ako nutnosťou. Pretože dnes okuliare nosia aj ľudia, ktorí nepotrebujú korekciu zraku. Okuliare sú pre nich nevyhnutnou súčasťou ich imidžu.

okuliarove ramy

Ešte relatívne nedávno ľudia prichádzali do optík a vyberali si svoje nové okuliare len z niekoľko málo modelov. Tieto modely veľmi často neodpovedali predstavám ich budúcich majiteľov a to ako svojim vzhľadom, tak aj farbou.Dnes sú okuliarové rámy dostupné nielen v širokej škále farieb a vzorov, ale pre stopercentné pohodlie sú ľahké, jemné, dokonale sadnú a sú odolné.

Z pestrej ponuky vzorov a druhov okuliarových rámov si určite vyberiete. Najvhodnejšie riešenie je, ak nemáte len jedny okuliare, aby ste mali možnosť kombinovať a voliť okuliare podľa príležitostí. Či už ste doma, športujete alebo ste na plese – na každú príležitosť sa dajú zvoliť tie najvhodnejšie okuliarové rámy, ktoré jedinečne dotvoria váš outfit a podčiarknú vašu osobnosť.

Keďže okuliare v súčasnosti majú aj estetickú a nielen korekčnú funkciu, tak je zrejmé, že okuliarové rámy podliehajú rôznym módnym trendom. Či už sú zhotovené z chirurgickej ocele, titánu alebo plastu, sú okuliarové rámy dostupné v stovkách typov tvarov, farebných variácií či celkového dizajnu. Nápadné pestré alebo takmer neviditeľné – je len na vás, ktoré si vyberiete. Ak chcete niečo luxusnejšie, tak sú na výber aj exkluzívne zlaté, platinové či dokonca kožené a rohovinové okuliarové rámy. Pri výbere ktoréhokoľvek okuliarového rámu je vďaka progresívnym technológiám zaručená kvalita pre vašu maximálnu spokojnosť.

Správny výber okuliarov jedinečne dotvára vašu osobnosť. Záleží však iba na vás, aký tvar, dizajn, farbu a materiál si vyberiete. Z pestrej ponuky okuliarových rámov na trhu, ktorý sa stále rozrastá si jednoznačne vyselektujete tie, ktoré vám najlepšie „padnú“. Dnes sú už totiž kvalitné okuliarové rámy dostupné naozaj pre každého.

Pod pojmom okuliarový rám je v podvedomí spoločnosti chápaný ako rám skladajúci sa z okuliarového stredu a straníc. Okuliarový stred sa ďalej delí na dve očnice a nosník. Stranica sa potom skladá zo samotnej stranice a koncovky. Tento popis však platí len pre určitú časť okuliarových rámov, ktoré sa vyskytujú na našom trhu.

Požiadavky na dioptrické okuliarové rámy

Na dioptrické okuliarové rámy sú kladené mnohé požiadavky. Môžeme ich rozdeliť na požiadavky estetické, fyzikálne a zdravotnícke.

  • Estetické požiadavky - dokonalá povrchová úprava, harmónia použitých farebných odtieňov, vhodná kombinácia materiálov a symetria tvaru očníc.
  • Fyzikálne požiadavky – pevnosť, schopnosť držať daný tvar, tvrdosť, pružnosť a odolnosť voči vplyvom prostredia, vlhkosti, čistiacim prostriedkom, potu.
  • Zdravotné požiadavky – nezávadnosť materiálu okuliarového rámu (niektoré zložky umelých hmôt alebo kovových zliatin môžu vyvolávať alergické reakcie, ako napr. nikel).

Základné typy okuliarových rámov

  •     Okuliarové rámy s očnicami
  •     Polorámy
  •     Okuliare bez očníc (bezrámové okuliare)

Okuliarové rámy s očnicami sú najstarším typom rámov, naopak bezrámové okuliare uzreli svetlo sveta ako posledné z týchto troch typov okuliarových rámov. Vzájomne sa od seba odlišujú nielen svojím vzhľadom, ale aj vlastnosťami.

Okuliarové rámy s očnicami

Tvoria najväčší podiel z predávaných rámov. Jedná sa o klasický typ rámov zložený z okuliarového stredu a páru straníc

Okuliarový stred sa skladá z dvoch očníc, ktoré sú po celom obvode tvorené kovovým alebo plastovým okružím. Očnice sú navzájom spojené nosníkom.

Tento typ okuliarových rámov vyhovuje predovšetkým užívateľom, ktorí uprednostňujú pevnosť a odolnosť. Medzi prednosti týchto rámov patrí pevnosť, stálosť formy, výborná ochrana okuliarových šošoviek pred poškodením na okraji, jednoduché zaobchádzanie, spoľahlivé uchytenie šošoviek. Medzi nedostatky môže patriť vyššia hmotnosť, nápadnosť, ohraničenie zorného poľa.

Polorámy

Je to v podstate okuliarový rám s očnicami, pri ktorom bola odstránená časť očnice. Najčastejšie to býva dolná časť, ale v poslednej dobe to už nebýva pravidlom a k odstráneniu časti očnice dochádza na rôznych miestach.. Samotná okuliarová šošovka potom v poloráme drží pomocou silonu, ktorý zapadá do vyfrézovanej drážky v okuliarovej šošovke.

Medzi výhody polorámov patrí menšia nápadnosť, nižšia váha a aj napriek chýbajúcej časti očnice ich dostatočná pevnosť. Z nevýhod to je predovšetkým vyššia miera náchylnosti k mechanickému poškodeniu a taktiež nastáva komplikovanejší zábrus plusových okuliarových šošoviek a ich pevnosť, pretože na okraji bývajú veľmi tenké.

Okuliare bez očníc (bezrámove okuliare)

Tento typ okuliarov sa tiež nazýva ako vŕtané okuliare alebo patenty. Jedná sa o okuliare, ktoré sa skladajú len z nosníka a dvoch straníc. Jednotlivé diely sú pomocou skrutiek, plastových vložiek alebo iných mechanizmov spojené do jedného celku. Samotný spojovací článok medzi nosníkom a stranicami predstavujú okuliarové šošovky. Tie môžu byť vybrúsené do rôznych tvarov a majú plochý okraj.

Tato konštrukcia umožňuje zákazníkovi veľkú variabilitu čo sa týka výberu tvaru a veľkosti. Prednosťou je tiež nízka hmotnosť, nenápadnosť, nerušené zorné pole. Medzi nedostatky môžeme zaradiť väčšiu náchylnosť na poškodenie. Je však nutné podotknúť, že na trhu existujú aj vŕtané typy okuliarov, ktoré sú extrémne pevné a flexibilné a pri vhodnom zvolení okuliarových šošoviek môžu byť ďaleko odolnejšie ako celorámy alebo polorámy.

Materiály okuliarových rámov

Materiál, z ktorého je okuliarový rám vyrobený určuje jeho vlastnosti. Rozlišujeme dve skupiny: nekovové okuliarové rámy a kovové rámy na okuliare. Najčastejšími materiálmi pre výrobu rámov sú plasty a kovové zliatiny. Hlavnými materiálmi pre výrobu nekovových rámov sú: prírodné materiály (drevo, koža, rohovina a iné), celuloid – nitrát celulózy, acetát celulózy, polymetylmetakrylát a optyl. Medzi najčastejšie používané materiály pre výrobu kovových rámov patria zliatiny medi, niklu a zinku. Veľká časť populácie je alergická na nikel, preto sa stále častejšie používa legovaná oceľ a titán. Taktiež bývajú použité mosadz, cínový bronz, platina, zlato, striebro a ďalšie.