Vlastnosti materiálov kontaktných šošoviek
- Podrobnosti
- Videnie.sk »
- Kontaktné šošovky
- Napísal: Videnie.sk
Akými vlastnosťami by sa mali vyznačovať materiály, z ktorých sú vyrobené kontaktné šošovky? Keďže kontaktné šošovky patria medzi optické pomôcky, ktoré sa zavádzajú priamo do oka pričom dochádza ku kontaktu s rohovkou, tak musia byť splnené prísne kritéria týkajúce sa vlastností materiálu, z ktorého sú šošovky vyrobené. Kontaktná šošovka musí byť bezpečná pre oko a pohodlná pri nosení. Z toho dôvodu sa kladie značný dôraz na materiály a ich výrobu tak, aby disponovali nasledujúcimi vynikajúcimi vlastnosťami.
Tolerancia a dispozícia na zachovanie malého depozitu
Je to jedna z požiadaviek, ktorá sa kladie na materiály pri výrobe kontaktných šošoviek, o ktorých sa v súčasnosti veľa hovorí. Ideálne znášanlivý materiál by nemal narúšať fyziológiu oka, cirkuláciu sĺz a prísun kyslíka k rohovke, zatiaľ čo metabolizmus zostáva neporušený. V súčasnosti takéto kontaktné šošovky neexistujú. Voľbou vhodných kontaktných šošoviek a ich dobrým zaobchádzaním je možné negatívne účinky na oko minimalizovať.
Transparentnosť kontaktných šošoviek
Ideálny materiál by mal byť plne priehľadný. Materiál kontaktných šošoviek by nemal zadržiavať svetlo, výkyvy v pH sĺz, účinky hydratácie a dehydratácie v intervaloch medzi každým žmurknutím počas nosenia kontaktných šošoviek, čistenia a skladovania.
Transparentnosť závisí na celom rade chemických a fyzikálnych vlastností a výrobe materiálu, a preto nie je žiadny materiál úplne transparentný. Svetlo dopadajúce na optický materiál sa vždy odrazí, absorbuje alebo rozptýli v závislosti od vlastností.
Priepustnosť kyslíka cez kontaktné šošovky
Prienik molekúl kyslíka, určitých iónov a molekúl cez kontaktné šošovky je dôležitý pre udržanie normálnej fyziológie rohovky. Táto vlastnosť je jedným z najdôležitejších aspektov týkajúcich sa materiálov kontaktných šošoviek. Všetci špecialisti zaoberajúci sa staroslivosťou o oči, kladú veľký dôraz. Je dôležité uvedomiť si, že všetky kontaktné šošovky pôsobia ako bariéra, ktorá má na svedomí zníženie prívodu kyslíka k rohovke.
Hydratácia
Väčšina materiálov určených na výrobu kontaktných šošoviek absorbuje určité množstvo vody. Absorbované množstvo je zvyčajne vyjadrené ako percento z celkovej hmotnosti. Ak materiál absorbuje vodu, zväčší svoj objem a veľkosť.
Materiály, ktoré absorbujú menej ako 4 % z celkovej váhy vody v materiáloch sú hydrofóbne a tie, ktoré absorbujú viac ako 4 % sú označované ako hydrofilné polyméry.
Pre hydrofilné polyméry platí, že súčasne so zvýšením obsahu vody sa zvyšuje aj priepustnosť kyslíka. Avšak často sa zvyšuje aj krehkosť materiálu šošovky, šošovka sa stáva viac náchylnou a môže dôjsť k narušeniu jej tvaru.
Zmáčavosť
Pre kontaktné šošovky je dôležitým znakom znášanlivosť. Dosiahnutie dostatočnej znášanlivosti materiálu a požadovaného sklzu kontaktnej šošovky na povrchu oka je obzvlášť problematické u kontaktných šošoviek vyrobených z hydrofóbneho materiálu (silikón - guma). Do týchto materiálov je nevyhnutné zapracovať hydrofilné zložky alebo chemicky upraviť povrch kontaktnej šošovky tak, aby dokázala absorbovať tenkú vrstvu vody.